Ředitel třebíčské nemocnice Petr Mayer zároveň rodinám nabídl konfrontaci s personálem, který sloužil v době, kdy se výměna novorozenců stala. Vedení nemocnice zatím odmítalo případ komentovat, nesetkalo se do dneška ani s postiženými rodinami.

"Je to první rozumný krok ze strany vedení nemocnice i kraje za celou dobu," řekl Broža. Zástupci kraje a nemocnice dnes nejprve navštívili Libora Brožu a Jaroslavu Trojanovou v Jabloňově na Žďársku, poté zamířili i k Čermákovým do Přibyslavic. Podle Jana Čermáka může vedení nemocnice jednoduše zjistit, kdo měl službu ze zdravotní dokumentace, ale obě rodiny s identifikací souhlasily. "Pokud to něčemu pomůže, nejsme proti," řekl Čermák.

Čermák také potvrdil, že obě rodiny využijí nabídku ke společnému pobytu, při němž by se měly více vzájemně poznat. Dvoudenní pobyt se uskuteční tento týden. Rodiny nechtěly kvůli soukromí uvádět, kde se odehraje. Kromě rodičů a dětí by měla být přítomna také psycholožka. Podle nepotvrzených informací se pobyt uskuteční v úterý a ve středu. Během dneška podle Čermáka ze strany nemocnice ani kraje nezazněla informace o případném odškodnění. "Budeme ho však požadovat, ale nejsem schopen říct v jaké výši," řekl Čermák. Další kontakty obou institucí s rodinami se podle něj dnes nedomlouvaly. "Policie mě kontaktovala poprvé včera," dodal.

Policie dnes oznámila, že osob podezřelých ze záměny dvou novorozenců v třebíčské nemocnici bylo v den porodu sedm. V dalších dnech se jejich počet rozšířil na 20. Jsou mezi nimi lékaři i zdravotní sestry.

Kromě policie dnes zahájila v třebíčské nemocnici vyšetřování také komise kraje Vysočina. Dílčí výsledky interního vyšetřování v nemocnici nechtěl Mayer dnes komentovat, výsledky by měly být známy nejpozději ve středu.

Výměna dětí vyplynula na povrch díky tomu, že se otec Libor Broža domáhal vyvrácení otcovství. Na soud se obrátil na doporučení švagra, protože měl pochybnosti o svém otcovství k dítěti, jež vychovával s partnerkou Jaroslavou. Oba rodiče byli totiž tmavovlasí a děvčátko blondýnka. Švagr Brožu přesvědčil, aby si nechal udělat testy otcovství. Z nich vyplynulo, že otcem Nikoly není.

Otec proto požádal žďárský soud, aby byl zbaven otcovství. Matka dítěte ale trvala na tom, že dítě má s ním. Proto soud nechal provést testy i u matky. Z nich vyplynulo, že k dítěti, které vychovávala, ani ona nemá pokrevní vztah. Vzpomněla si, že dítě mělo den po porodu velmi rozdílnou váhu a šetřením byla zjištěna výměna dětí v porodnici.

Záměnou dětí v porodnici se od úterý zabývají i třebíčští kriminalisté. Žalobce jim poslal trestní oznámení nemocnice na neznámého pachatele. Pokud zjistí, že záměna dětí byla úmyslná, bude se jí zabývat soud. V opačném případě se nebude jednat o trestný čin.