Státní veterinární správa se snaží zamezit šíření infekční ptačí chřipky a vymezila ochranné pásmo dozoru, ve kterém platí omezení pro chovatele drůbeže a ptáků „Všichni chovatelé z Třebíče a místních částí Budíkovice, Pocoucov a Ptáčov musí dbát zvýšené opatrnosti a do úterý dvanáctého února vyplnit sčítací formulář,“ upozornila mluvčí města Irini Martakidisová.

Státní veterinární správa nařizuje chovatelům ve městě a místních částech, aby drželi ptáky odděleně od volně žijících zvířat, umístili je do uzavřených prostor a zamezili kontaminaci krmiva a vody trusem volně žijících ptáků. Dále mají chovatelé kontrolovat svoje chovy a zajistit možnému šíření nákazy.

Likvidace padesáti tisíc kachen začal ve středu sedmého února dopoledne. Foto: poskytl HZS Kraje Vysočina
Dekontaminace, kafilérie a hasiči: ve Valdíkově pokračuje boj s ptačí chřipkou

Chovatelé mají také odeslat již zmíněný sčítací formulář. „Žádáme všechny chovatele ptáků a drůbeže ve výše uvedených obcích, aby vyplnili formulář – sčítací list drůbeže a jiných ptáků, chovaných v zajetí. Vyplněný sčítací list je třeba zaslat poštou, odevzdat na podatelně Městského úřadu v Třebíči, nebo poslat e-mailem na adresu petr.dobes@trebic.cz ,“ doplnila mluvčí.

Jedná se o chovy drůbeže hrabavé, například kur domácí, krůty, perličky, křepelky, bažanty či koroptve, chovy vodní drůbeže, například husy, kachny. Omezení platí pro také například pro pštrosy, holuby, dravce, pávy a papouškovité. „Povinnost se nevztahuje na chovatele jednotlivých ptáků v domácnosti, jako jsou andulky, kanárci či papoušci,“ dodala mluvčí Martakidisová.

Každý výkyv v chovu je povinné okamžitě oznámit Krajské veterinární správě na nepřetržitou krizovou linku 720 995 209.

Sčítací formulář najdou zájemci také ZDE.