Půlmetrová schránka ve tvaru válce se zvolna plnila dokumenty. Starosta a místní farář do ní za přihlížení dvou desítek místních ukládali fotografie, mince a také jedno z posledních vydání Deníku.

„Letošní rok je pro Okříšky velmi významný. Získali jsme titul městys,“ přečetl ze zprávy pro budoucí obyvatele starosta Josef Kula. Také tento list papíru zmizel uvnitř. Farář Bohumil Němeček pronesl několik málo slov o naději a místní přidali pár návrhů na obohacení obsahu schránky.

Kostelní věž v Okříškách nedávno vydala schránku obdobou, vzkaz od minulých generací. Při opravách střechy na věži dělnici nalezli balíček z roku 1897. Obsahoval ručně psaný dopis v němčině a krabičku s mincemi.

„Až budou jednou za dvě stě let otvírat schránku na věži, budou myslím stejně netrpěliví a zvědaví, jako jsme byli my,“ zmínil starosta.

Dnes klempíři umístí schránku do kopule na věži. „Tubus bude opláštěný mědí a poté zaletován, aby dovnitř neměl přístup vzduch,“ popsal Martin Hospůdka z okříšské farnosti.

Kostel Jména Panny Marie v Okříškách bude mít nové tajemství. Kdo a kdy je objeví, se už pravděpodobně nikdo z nás nedozví.