Radnice se díky nim může pustit do pokračování oprav střechy, započatých v předchozích letech. „Rekonstrukce trvá už pátým rokem. Objekt po částech opravujeme, abychom zabránili jeho chátrání,“ říká starosta Josef Kula.

Za tu dobu už Okříšky od kraje dostaly bezmála 1,3 milionu korun na opravu této památky, dotaci poskytlo i ministerstvo kultury.

Celý zámek by měl v budoucnu najít své využití. Starosta o něm uvažuje jako o novém sídle úřadu městyse. „Vhodný je i k turistickým účelům jako ubytovací kapacita. Všechno to záleží na penězích,“ míní. Z vlastních zdrojů podle něj nejsou Okříšky schopny potřebnou rekonstrukci financovat, proto sledují výzvy a jak je vidno úspěšně podávají žádosti o příspěvky.

V komplexu zámeckých budov je živo už nyní. Před pěti lety zde po značné rekonstrukci vznikl dům s pečovatelskou službou s osmadvaceti bytovými jednotkami.

A v posledních dvou letech zde městys za značného přispění ministerstva pro místní rozvoj investoval více než osmnáct milionů do chráněného bydlení. Ve východním křídle areálu nechal vybudovat dvanáct bezbariérových bytů různých velikostí pro jednotlivce i páry