„Jsme na to zvědaví, půjdeme se tam podívat s rodinou. Bylo to tam zchátralé, skutečně to ani nevypadalo jako zámek,“ řekla devětatřicetiletá Marie.


V neděli si lidé z Okříšek prohlédnou zámecké prostory při dni otevřených dveří. Za pár týdnů tam pak budou chodit na úřad. V průběhu října a listopadu se tam totiž přestěhuje radnice. „Jsou to nádherné prostory, zvykneme si. Bojím se trochu toho stěhování. Po provozní stránce to bude ale určitě lepší, protože všechno bude na jednom patře,“ pochvaloval si starosta Josef Kula. „Ještě zbývá pořídit lustry, protože jejich podoba záleží na návrzích,“ nastínil nejbližší plán.


Zajímavostí okříšského zámku jsou nástěnné malby. Před několika měsíci tam objevila firma provádějící rekonstrukci sgrafita s motivy rostlin a mořských panen. Plošné restaurování se však neprovádělo, bylo by to finančně neúnosné. Pouze na jednom místě se mořské panny zachovaly jako zajímavost a ukázka původní výzdoby. Podle památkářů je smyslem rekonstrukce zámku navrácení historicky věrné podoby. Renesance byla jen jednou z vývojových etap. Oprava je proto pojata jako návrat k baroku a klasicismu. Výsledkem bude stav zámku na počátku 19. století.


Městys převzal zchátralý zámek a celý areál do svého majetku v roce 2001. Nejprve vznikl dům s chráněným bydlením a dům s pečovatelskou službou, dohromady 40 bytů. Pak došlo na opravu vlastního zámku.


Historická investice


„Je to etapa, která znamená 80 investovaných milionů korun do celého areálu. Myslím si, že je slušná částka na Okříšky. Většina peněz pochází z dotací, protože městys do toho dal dohromady i s byty asi 28 milionů korun,“ přiblížil starosta.


Zámek skutečně prokoukl. „Myslím si, že teď už přesvědčíme i občany, kteří tvrdí, že zde zámek nikdy nebyl,“ zažertoval Josef Kula. „Z historického průzkumu vyplývá, že zámek patřil drobné šlechtě. Od doby, co ho koupili Colaltové, se na něj zapomínalo,“ doplnil. Kromě úřadu městyse se občané v zámeckých prostorách mohou těšit na obřadní síň, společenský sál a výstavní prostory. Do budoucna plánuje radnice ještě zrekonstruovat západní křídlo zámeckého areálu, upravit nádvoří a kolem rybníku vytvořit oddychovou zónu.

Program oslav

• 9.30 až 17.00 den otevřených dveří
• 13.30 až 16.00 odpolední koncert dechové hudby Horanka
• 14.00 folklórní soubor Okřešánek
• 14.20 slavnostní otevření