Ale jak zjistit, zda právě váš majetek byl zlodějům policisty zabaven? Je třeba sledovat úřední desku úřadů v lokalitě, kde jste o danou věc přišli. „Právě na úřední desky se totiž vyvěšují seznamy věcí, které pocházejí z trestné činnosti a u nichž není znám jejich majitel,“ vysvětlila žďárská policejní mluvčí Jana Martincová. Zároveň podotkla, že takzvané vyhlášení popisu věci se zveřejňuje v těch oblastech, kde se pachatelé trestné činnosti dopouštěli. Dá se tam totiž předpokládat výskyt lidí, kteří se o zabavené věci přihlásí. „Loni v dubnu se mi vloupali do chaty poblíž Velkého Dářka. Ukradli mi jenom nějaké drobné nářadí. Jinak ale byla škoda minimální, a tak jsem to ani nehlásil. To ale neznamená, že bych se se svým nářadím rád neshledal,“ nechal se slyšet chatař, který si nepřál uvést své jméno.


To, že, seznamy policií zabavených věcí bývají vyvěšeny na úředních deskách, nevěděl. „Chodím tam stejně jen minimálně,“ podotkl dvaašedesátiletý muž.


Na seznamu jsou stovky položek


Seznamy však nevisí jenom na deskách na úřadech, lze je najít i na internetové verzi úřední desky. Ty jsou zpravidla přístupné z webových stránek radnic.


Například na webu žďárské radnice zdarns.cz je nyní zveřejněn seznam ukradených věcí o několika stovkách položek. Je sestaven z předmětů, které byly zajištěny loni v říjnu při domovních prohlídkách, jež nařídil brněnský a žďárský okresní soud. Zloděj, v jehož bytech a garážích byly všechny vypsané předměty nalezeny, toho stihl nashromáždit skutečně mnoho. Mezi zajištěnými předměty nechybějí zbraně, nářadí, mobilní telefony, autorádia, elektronika. Zloděj vzal například i petrolejovou lampu, dalekohled, vodní dýmku nebo minibike. U každé položky je uveden stručný popis daného předmětu a případně je připojeno také jeho výrobní číslo.


I když však má poškozený pocit, že našel právě svůj majetek, musí nejprve prokázat, že je skutečně jeho. „Majitel prokazuje vlastnictví už při popisu odcizených věcí. Když se o věc přihlásí, musí přesně popsat, jak předmět vypadá. Roli hrají i detaily jako nálepka, odřenina, chybějící část a podobně. Ideální také je, má-li doklad o koupi odcizeného předmětu,“ přiblížila Martincová. Jako příklad uvedla případ, kdy se muž přihlásil o sadu klíčů, a při jejím popisu věděl přesně, že některé klíče v sadě chybí a jaké to jsou. Jeho majetek mu byl tedy vydán. Lidé mají na to, aby prozkoumali úřední desku a přihlásili se pak o své věci na uvedené kontakty, čas šest měsíců. „Když se o ně nikdo nepřihlásí, musí soud rozhodnout o propadnutí majetku ve prospěch státu. Dále se o tento majetek stará Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ dodala Martincová. Úřad je většinou nechá vydražit.