Čtěte také článek: Do Egypta? Levněji, než dříve

Mají se cestovatelé obávat návštěvy dříve oblíbených arabských destinací – Egypta a Tuniska?

Vůbec ne. Do Egypta létají pravidelnými přímými chartery všechny velké západoevropské cestovky, dokonce už se obnovily výlety do Káhiry a Luxoru. Egypt u nás sice zaznamenává pokles prodaných zájezdů oproti loňsku, jsme na nějakých 85 procentech toho, co minulý rok. Ale jak říkám, nebál bych se. Stále je to sedmá Čechy nejoblíbenější země, kam směřují na dovolenou. Ročně Egypt navštíví sto sedmdesát tisíc českých turistů. V současnosti létá do Egypta s českými zájezdy asi sedm charterových letadel týdně, což znamená přibližně 1200 českých turistů týdně.

Reagují cestovky na menší zájem? Zlevnily Egypt?

České cestovní kanceláře připravily na úvodní termíny sezony velmi zajímavé ceny, aby nastartovaly zájem, takže týdenní pobyt v Egyptě je možné aktuálně zakoupit do osmi tisíc korun na osobu včetně všech poplatků. Egypt navštíví ročně 170 tis. českých turistů a je sedmou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací.

A Tunis?

Britové i Poláci už na Djerbu létají, my jsme menší země, takže první chartery tam poletí někdy koncem dubna, počátkem května. Tunisko je v současnosti třináctou nejpopulárnější českou dovolenkovou destinací, kterou vloni navštívilo přibližně sedmdesát tisíc českých turistů. Ano, v Tunisu i v Egyptě byly nepokoje, ale nikdy v přímořských letoviscích. A jak rychle začaly, tak rychle utichají právě kvůli tomu, že obě země výrazně žijí z turistického ruchu a byly by samy proti sobě, kdyby turisty vyštvaly nějakým válčením.

Jezdili turisté vůbec do další problematické země na severu Afriky, do Lybie?

Ale ano, na poznávací zájezdy, ale nikdy masově.

Co Řecko? Loni mělo velké potíže kvůli krizi, nespatřujete nějaké problémy v cestování do Řecka?

Ale vůbec ne. Naopak! Já Řecko vřele doporučuju. Loni se odsud lidi vraceli a říkali mi: Naše nejlepší dovolená. Vylidněná letoviska, víc než dobré ceny, protože Řekové s nimi šli ve snaze získat zákazníka mimořádně nízko, byli ještě milejší, než obvykle. Vždyť to je další země, jejíž ekonomika je výrazně závislá na cestovním ruchu, a tak se snaží. Jasně, ve velkých centrech byly demonstrace, ale v letoviscích o tom nikdo nevěděl. A ostrovů, těch se nějaké potíže se stávkami a podobně nedotkly vůbec. Navíc je to země Evropské unie, nehrozí nějaké násilí a podobně. Řecko je čtvrtá Čechy nejpreferovanější destinace, ročně jich tam zavítá na 300 tisíc.

Japonsko postihlo velké zemětřesení a už jsem se setkala s pochybnostmi, zda je v tuto dobu vhodné cestovat třeba do Thajska, že je to ne úplně daleko od Japonska…

Ale z Thajska je to sedm hodin letu do Japonska. Je úsměvné bát se odletět tam na dovolenou. To je úplně jiný svět. V evropských měřítkách je to jako letět z našeho kontinentu třeba do New Yorku, tak jsou obě země vzdálené. Jakékoliv pochybnosti a obavy bych v tomto případě úplně odložil.

Jak to v současnosti vůbec vypadá s cestováním do Japonska? Jste Japonec, poslal byste tam teď svého syna?

Ale můj syn letí do Tokia na čtrnáct dní za příbuznými. Uvědomme si, že Japonsko má 130 milionů obyvatel, zemětřesení postihlo oblast se zhruba deseti miliony lidí. Většina země nemá problém, jezdí vlaky, lidé normálně žijí. Sdělovací sprostředky samozřejmě informují o radiaci a Fukušimě, ale v Tokiu zvýšená radiace není. Žije tam mé početné příbuzenstvo, takže o tom něco vím.

Teď z jiného cestovatelského soudku. Slyšela jsem o seznamu bezchybných pláží…

Takzvanou modrou vlajkou (Blue flag) je nyní certifikováno celkem 3450 pláží a přístavů ve 41 zemích světa a seznam se každoročně aktualizuje. Systém modrých vlajek funguje od roku 1987, „modré vlajky“ hodnotí především čistotu a upravenost pláží, vybavení, čistotu moře a přírodní rámec bezprostředního okolí. Dalšími kritérii jsou například způsob recyklace odpadů na pláži či v přístavu nebo bezpečnost služeb poskytovaných na místě. Například v pro nás nejpopulárnějším Chorvatsku, kam směřuje ročně téměř milion českých turistů, je pro letošní rok jako čisté ohodnoceno 116 pláží a 20 přístavů, v Itálii 230 pláží a 61 přístavů a například v Řecku dokonce 412 pláží a 9 přístavů. Více informají je na stránkách www.blueflag.org.

Na co si dát při nákupu zájezdu pozor? Jak se nenechat napálit?

Když přijde klient do cestovky, měl by jako první vždy žádat, aby mu ukázali certifikát od pojišťovny o pojištění proti úpadku. Je na to zákon. Jen tak budou jeho peníze chráněny. Kopie musí být i na webových stránkách cestovky. Zájezdem je dle českého zákona kombinace dvou a více služeb, takže koupíme–li si jen letenku, nemusí být prodejce pojištěn proti úpadku. U nás zájezdy načerno organizuje a prodává spousta nepojištěných subjektů, například jazykové školy, lékaři pořádají ozdravné pobyty a podobně. Mnozí mají letáky a katalogy nerozeznatelné od cestovek. Klient se ale díky absenci pojištění vystavuje riziku nesolventnosti a úpadku. Nemá nárok na jakoukoli finanční náhradu, kompenzaci či reklamaci podle zákona o cestovním ruchu.

Z čeho lze ještě poznat nesolidní cestovku?

Například je neustále propírána v médiích či na internetu kvalita jejích služeb – pokoje v jiných než objednaných hotelech a podobně. Může to znamenat, že ubytování není zaplaceno. Cestovka je třeba řízena či propagována lidmi, kteří přivedli do riskantní finanční situace jinou agenturu. Nebo pokud cestovka prodává dlouhodobě za nerealisticky nízké ceny. Může to znamenat, že nedokáže prodat zájezdy a zároveň nemá dost peněz na účtě, aby platila své závazky. Dále že na internetu převažují výrazně negativní hodnocení.