Jednotliví lékaři tu od lidí, kteří jim projdou rukama, dostávají hodnocení. Na jejich základě se člověk postižený zdravotními problémy může rozhodnout, do které ordinace směle vstoupit a které se naopak vyhnout obloukem. Má to ovšem i malý zádrhel. Známkování je anonymní, plnohodnotných podpisů jako šafránu, lze se tedy jen domýšlet, čí negativní slova jsou oprávněnou kritikou a čí jen vybitým vztekem zneuznaného hypochondra.


Příkladem budiž třebíčský stomatolog a stomatochirurg Aleš Štěpánek.


Na internetu u jeho jména visí pouhé dva příspěvky, které si však zcela odporují. Jeden pod jménem Beneš sděluje: „Velmi dobrý přístup k pacientovi, nekonfliktní, dobrá komunikace, seznamuje pacienta se zákrokem a léčením, navrhuje budoucí řešení očekávaných změn chrupu.“ Druhý, jakýsi Fox, což je zřejmě pseudonym, důrazně kontruje: „Manželka k němu chodila každého půl roku na preventivní prohlídku, pořád s tím, že je nález normální. A u specialisty v Brně před chirurgickým zákrokem bylo nalezeno sedm neošetřených zubních kazů !!!!“ A teď, babo raď. Nezbývá, než si počkat na další várku názorů.


Třebíčský lékař Boris Hronza ze Sdružení praktických lékařů je k webu poněkud skeptický: „Je to klasický blog, patří to k demokracii, ovšem já v tom spatřuji jednostrannost a velmi malou objektivitu. Bral bych to zcela vážně jen tehdy, pokud bych našel plný podpis i s adresou pod každým příspěvkem.“


Lékařka nesouhlasí


Dětská lékařka Marcela Fialová se zatím dočkala jediného názoru na svou práci, a to negativního. Mimo jiné se tak můžeme dozvědět, že v Rouchovanech ordinuje jen dvakrát týdně, což se jakési „aa“ zdá málo. „Dva dny v Rouchovanech a tři dny ve Vladislavi, k tomu rodiče mých pacientů mají k dispozici mobilní číslo a do desíti hodin večer, když je potřeba, mě mohou navštívit i doma v Třebíči, nebo se můžu já stavit za nimi,“ hájí se lékařka.


O zubaři Petru Látalovi z Třebíče se dá zjistit, že před pacientkou Hankou jedl tlačenku s cibulí, neumyl si ruce a šel dělat plombu. Pacientka Olina si zase myslí, že prohlídky doktor odbývá, mívá časový skluz a vadí jí, že nepoužívá anestezii a neuznává bělení zubů. O obvodním lékaři ze Starče Zdeňku Kédovi jistá Jana poznamenala: „Vyšetřoval z dvoumetrové vzdálenosti, léky skladoval za oknem místo v lednici. Pacienty neposílal ke specialistům, když bylo třeba.“ Žádný další hlas pro ani proti.


Naopak nadšeně se vyjadřují klientky třebíčského gynekologa Karla Janíčka. Čím to? Šestice žen se shoduje: „Pan doktor vše vysvětlí, je nepřekonatelný optimista, má moderně vybavenou ordinaci, ve které má též ultrazvuk.“


Čtyřicetiletá Markéta z Třebíče si myslí: „Pořád ještě u nás převládá takový ten bezbřehý respekt k doktorům, strach, že když proti lékaři něco řeknu, příště mi nepomůže. Proto se lidi nepodepisují. Zdá se mi, že vyloženě sprosté názory se tam neprezentují, je tam dost anonymních velmi kladných hodnocení. Zatím v českých zemích moc lidí soud kvůli nekvalitní léčbě nevyhrálo.“


Autor stránek Jan Kroupa nápad vytvořit databázi lékařů převzal od kamaráda z Polska. „Na nově přidané komentáře se dívám jednou denně, některé příspěvky je třeba promazat,“ prozradil.


Buď jak buď, web existuje a jen čas ukáže, zda smysl má, nebo ne.