Hasiči však varují, že stačí jen trocha nepozornosti a z malého ohýnku se může snadno stát „zlý pán".

„Oheň zakládejte jen takový, který jste schopni zvládnout. Pamatujte, že stačí slabý poryv větru a rázem je z malého ohýnku oheň velký, který se snadno vymkne kontrole. Důležité je také sledovat aktuální povětrnostní situaci. Při velkém větru raději nerozdělávejte oheň vůbec," upozornil vyšetřovatel příčin vzniku požárů Jiří Zelenka.

Meteorologové na dnešní den pro náš region předpovídají zpočátku většinou polojasno a nejvyšší denní teploty 20 až 23 °C. „Během odpoledne bude postupně oblačno až zataženo a večer na většině území přeháňky. Hlavně na východě kraje lokálně i bouřky," informoval meteorolog z brněnské regionální pobočky ČHMÚ Peter Hruška.

Správné místo

Důležitý je již samotný výběr místa. To by mělo být dostatečně vzdálené od hořlavých materiálů. Dostatečná by měla být vzdálenost také od budov, protože právě jiskry odletující z vysoké vatry mohou snadno zapálit střechu. „Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně padesát metrů, od stohu je nutné dodržet odstup sto metrů. Úplně zakázáno je potom rozdělávat oheň ve vysoké trávě a na strništi," dodal Jiří Zelenka. Lidé by si také při zapalování neměli vypomáhat vysoce hořlavými látkami jako je benzín, olej či nafta. Vhodné je podle hasičů použít například pevný podpalovač PePo.

Čarodějnice by taky neměly rozhodně sloužit k pálení odpadu, kam se vyhodí cokoli, co doma či v obci překáží. „Pálení pneumatik nebo jiných materiálů obsahujících chemické látky je v otevřených ohništích pod hrozbou vysokých pokut zakázáno zákonem," podotkl Jiří Zelenka.

Hasiči také doporučují, aby se lidé vyhnuli oblíbené zábavě, kterou je přeskakování přes ohně. Při něm se může snadno stát, že vám začne hořet oblečení. „Dojde-li k tomu, že na vás začne hořet oděv a nemáte-li po ruce dostatečné množství vody k uhašení, pak si okamžitě lehněte a kutálejte se. Rozhodně se nesnažte běžet! Podpoříte tím jenom hoření. Lehněte si na zem, kutálejte se a pokud vám nehoří rukávy oděvu, pak si chraňte obličej dlaněmi," řekl Zelenka. K uhašení dotyčného je vhodné použít také deku nebo jinou textilii. Nesmí se však jednat o textilii z umělých vláken.

Ohlásit hasičům

Ze zákona musí pálení ohlásit hasičům pouze právnické a podnikající fyzické osoby. Právě těm za neohlášení pálení hrozí pokuta až půl milionu korun. Hasiči však žádají, aby své pálení ohlásili i ostatní. Stejně často jako k požárům musí totiž na čarodějnice vyjíždět i ke zbytečným výjezdům.

„Ohlásit pálení je velmi jednoduché, stačí vyplnit formulář, který naleznete na našich webových stránkách www.hzscr.cz/vysocina. Formulář sám navádí, která políčka je nutné vyplnit," sdělil koordinátor Krajského operačního a informačního středisko Martin Totek. Ohlásit lze pálení i telefonicky na čísle 950 270 102-106.