Do lánu pšenice vjely bez vědomí zemědělského družstva bagry a nákladní auta

Porost na ploše jednoho hektaru stroje nenávratně zlikvidovaly. Pšenice i s ornicí zůstala shrnuta na hromadách. Zeminu pod ní stroje hloubily pro odvoz.

„Překvapilo nás to. Žádali jsme, aby práci ukončili. To se nestalo,“ popsal předseda družstva Jaromír Krátký.

Pracovní technika nesla označení stavební firmy Outulný. Družstvo na firmu podalo trestní oznámení. „Celková škoda je vyčíslena na sto tisíc korun. Policisté se případem zabývají,“ potvrdila mluvčí třebíčské policie Marcela Lavická.

Spolumajitel firmy Svatoslav Outulný ml. po své asistentce vzkázal, že se k záležitosti nebude vyjadřovat.

Bez povolení

K tomu, aby firma mohla odvážet výkopovou zeminu z pole, by potřebovala řadu povolení: Odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu, rozhodnutí o změně využití území, souhlas k terénní úpravě. Protože žádná taková povolení neexistovala, nařídil třebíčský stavební úřad zastavení činnosti.

Odvezenou zeminu firma vrátila zpět. Na poli je nyní holá rovná pláň, s hromadami ornice v sousedství. Pouze jediná jáma s otiskem lžíce rypadla prozrazuje, jak hluboko mohla být plocha vytěžená.

Firma Outulný získala velké zakázky nedaleko zmíněného katastru na okraji Třebíče. U Znojemské ulice provádí terénní úpravy a výměnu podloží pro výstavbu hypermarketů Interspar a Lidl. Podle odborníků na stavebnictví je pravděpodobné, že hlínu potřebovala právě tam. „Výkopová zemina je dnes velmi žádaná,“ řekl Deníku zdroj, který si kvůli obavám z reakce firmy přál zůstat v anonymitě.