Jako druhé skončilo ANO 2011 se ziskem 4 mandátů. Uskupení Pro Třebíč radního Pavla Pacala má stejně jako lidovci starosty Pavla Janaty shodně po třech křeslech.

Dva mandáty má nováček voleb - projekt TOP 09 a Pirátů Společně otevřeme Třebíč. Rovněž dvě křesla získali komunisté, kteří ovšem minule brali celkové vítězství a čtyři mandáty, pohoršili si tak o dva zastupitele.

Břehy místostarosty Milana Zeiberta mají dva zastupitele a stejně tak sociální demokraté. Obě tato uskupení ztratila po jednom křesle.

Ilustrační foto.
Jako první na Třebíčsku posčítali hlasy v Jiraticích. Přišlo 68 procent voličů

Volební přeborníci jsou tentokrát z Horního Smrčného, v Biskupicích to mají naopak  
V Horním Smrčném, vísce na pomezí Třebíčska a Jihlavska, se zúčastnilo komunálních voleb 91,30 % oprávněných voličů, to je nejvíc na Třebíčsku. Naopak Biskupice - Pulkov mají účast nejmenší, hlasovalo tam pouhých 28,89 % voličů. Průměr v okrese Třebíč je 54,16 %, to je skoro o dvě procenta víc než před čtyřmi roky.

Kdo se naopak do zastupitelstva po čtyřleté přestávce vrací, je ODS. Získala dva mandáty. Na společné kandidátce se s občanskými demokraty pokoušel opět dostat do zastupitelstva Martin Svoboda (TnT), ovšem nepodařilo se mu to. Dva mandáty má ještě Třebíč můj domov místostarostky Marie Černé. Do zastupitelstva se nepodařilo dostat jen SPD.

„Z výsledků jsem nadšený. A přiznám se, počítal jsem s tím, už před čtyřmi měsíci jsem to předpovídal, ukázalo se jasně, že občané chtějí změnu,“ prohlásil těsně po skončení voleb vítězný Jaromír Barák.

S kým by případně mohlo jeho uskupení utvořit koalici? „S těmi, kteří mají nějaký průnik programů,“ naznačil.

Kdo zasedne v novém zastupitelstvu?
Julie Dolejší, Hana Máchalová (obě KSČM), Jaromír Barák, Blanka Kutinová, Rostislav Štork, Aleš Novák, Alexandra Svobodová (všichni Třebíč Občanům!), Miloš Hrůza, Pavel Franěk, Zuzana Kratochvílová, Pavel Švec (všichni ANO 2011), Pavel Pacal, Jaromíra Hanáčková, Zdeněk Vedral (všichni Pro Třebíč), Naděžda Dobešová, Vladimír Malý (oba ČSSD), Martina Bártová, Jakub John (oba ODS), Milan Zeibert, Svatava Křížová (oba Břehy), Pavel Janata, Marie Dudíková, Josef Klíma (všichni KDU-ČSL), Marie Černá, Jan Burda (oba Třebíč můj domov), Stanislav Neuman, Roman Pašek (Společně otevřeme Třebíč).

"Dostupné bydlení, to uvádějí skoro všichni, na velkém obchvatu se s některými také shodneme. A transparentní radnici požadovali Piráti,“ pokračoval v náznacích, s kým by jednání mohla být úspěšná.

„Doplním, že velký obchvat města mívaly v dávnější minulosti, když vstupovaly do politiky, Břehy,“ dodal s tím, že jednání bude probíhat víc.

Dosavadní lidovecký starosta Pavel Janata těsně po sečtení všech hlasů projevil uspokojení nad výsledkem. „Máme o nějakou tu desetinku víc než minule. Vlastně jsme to tak odhadovali, Jsme realisté,“ komentoval volby. I on řekl, že se vzápětí jeho strana dá do vyjednávání.

Volby v třebíčském volebním okrsku číslo 37 Pocoucov.
Za první hodinu přišel v Pocoucově jeden volič

Z výsledků voleb je však patrné, že v Třebíči opět panuje velká roztříštěnost. Do zastupitelstva jde 10 subjektů. Připomeňme, že po minulých komunálkách se jednání o vytvoření koalice a stanovení starosty vlekla a byla složitá.

V Třebíči se nyní komunálních voleb zúčastnilo 39,79 % voličů.