VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpor vůči jaderné energetice je krátkozrakost, říká Dlouhý

Třebíč /ROZHOVOR/ - Na konferenci, která měla odpovědět na otázku, zda umíme postavit pátý blok v Dukovanech, dorazil i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

27.3.2015 1
SDÍLEJ:

Vladimír Dlouhý.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Podpořil tím snahy o vybudování nového reaktorového bloku na Třebíčsku a dokonce vyjádřil souhlas nad tím, aby Dukovany dostaly v rozšiřování přednost před Temelínem.

Vy osobně podporujete výstavbu pátého bloku v Dukovanech?

Ano a děkuji za to slovo osobně, protože opravdu i mně osobně na tom záleží. I co se týče Hospodářské komory, její energetické sekce a naší členské základny, jsem nezaregistroval názor nikoho, kdo by byl proti jaderné energetice. tedy alespoň za dobu, co jsem prezidentem Hospodářské komory, což už je asi 10 měsíců. Je otázka, jestli stavět nový blok zrovna v Dukovanech, protože přeci jen všichni víme, že v jaderné energetice panuje v tomto směru určité konkurenční prostředí vůči Temelínu. Myslím, že ale mohu s klidným svědomím říct, že jako Vladimír Dlouhý, člověk, který byl téměř osm let nejprve ministrem hospodářství Československa a poté České republiky, jako ekonom, jako člověk, který pracuje pro mezinárodní investiční banku, která se také podílí na financování některých projektů v energetice, tak určitě jaderná energetika má v budoucím rozvoji lidstva své místo, ať už co se týče z hlediska stability, konkurenceschopnosti i ekologie. To je moje celoživotní krédo a přesvědčení, a i proto, i když jsem ještě ráno (ve středu poznámka redakce) byl v Budapešti, tak jsem dělal všechno pro to, abych sem do Třebíče přijel. Ne kvůli tomu, abych byl na Třebíčsku populární, ale kvůli tomu přesvědčení, že to má smysl.

Zmínil jste se o Temelínu a konkurenčním prostředí.

Ano a férově řeknu, že když bude podobná konference v jižních Čechách o Temelínu, tak tam pojedu také. Souhlasím ale s tím, že aktuálně je v celkových úvahách i podle zatím neschváleného vládního materiálu naznačováno, že první myšlenka míří na dostavbu pátého bloku v Dukovanech a potom buď jednoho, či dvou bloků v Temelíně.

Jakou roli v tom hraje Hospodářská komora? Může rychlosti tohoto procesu pomoci?

Hospodářská komora nemá velkou systémovou sílu z hlediska rozhodovacího, ale našimi členy jsou všechny významné firmy z energetiky i podnikatelé, kteří jsou na ně navázáni a působí právě v těch regionech, kde se jaderná energetika provozuje. Jsme také připomínkovým místem pro všechny možné materiály, jako je aktualizace státní energetické koncepce nebo národní akční plán pro rozvoj jaderné energetiky. To znamená, že se můžeme k těmto věcem vyjádřit, třeba i kriticky, a můžeme navrhovat změny, a to i díky tomu, že máme možnost získávat názory takových našich členů, jakými jsou ČEZ nebo Škoda Jaderné strojírenství a řada dalších. Kromě toho chceme být slyšet občansky, vždyť jsme součástí občanské společnosti, nejsme ani státní správa, ani státní instituce, ale patříme do této společnosti a chceme být slyšet.

Když odbočíme od Dukovan, jak se díváte na jadernou energetiku a třeba její optimální poměr vůči obnovitelným zdrojům energie?

Samozřejmě potřebujeme oboje. Vím, že je to klišé a že i u obnovitelných zdrojů dochází k obrovskému technologickému rozmachu, ale nejlépe je to vidět na větru, který někdy fouká, někdy nefouká. Jsou to zdroje použitelné z hlediska špičkového výkonu. Pro ně je právě nejlepší jaderná energetika, protože se s ní doplňují. Ti, kteří stáli za rozvojem obnovitelných zdrojů, tedy ekologové, zelené iniciativy, ti mají současně často odpor vůči jaderné energetice. Podle mě je to chyba a krátkozrakost. Druhou věcí je, že prosazení obnovitelných zdrojů se, já použiji to slovo, zvrtlo do nastartování tak velkého systému dotací, že trh přestal být transparentní. Komplementarita mezi obnovitelnými a jadernými zdroji musí být založena na objektivních ekonomických srovnáních a kalkulacích nákladů. Právě ten systém dotací se ale u nás negativně projevil třeba na tom nešťastném projektu fotovoltaiky. Není to ale jen náš problém, dotace do obnovitelných zdrojů jdou po celém světě do stovek milionů euro. Právě tento systém obnovitelné zdroje natolik znevýhodňuje, že je pak velmi obtížné udělat objektivní analýzu a nastavit správný poměr mezi jádrem a třeba i uhelnými nebo plynovými zdroji na straně jedné a elektřiny z obnovitelných zdrojů energie na druhé. Kromě toho jsou tady další věci ohledně Německa.

Máte na mysli tamní odklon od jádra?

Nejen to, ale i dotování zelené energie. Německá vláda si to mohla dovolit, i když tím zatížila bedra konečných spotřebitelů, jak domácností, tak podnikatelů. A, i když ne jednoznačně, volby ukazují, že německá společnost to akceptuje. Nejsem však přesvědčen, že by to akceptovaly společnosti jiných evropských zemí. Osobně si myslím, že nakonec i Německo si uvědomí, že kroky, které učinilo, budou mít dopad na konkurenceschopnost v některých segmentech jejich ekonomiky a že dříve či později se k jádru vrátí, i když už se toho z pohledu šedesátníka možná nedočkám.

Nevím, jaké problémy jsou s odklonem od jádra v Německu, ale třeba na Třebíčsko by něco takového z pohledu zaměstnanosti vliv nejspíš mělo. Nemyslíte?

Určitě by to mělo obrovský vliv. Dnes tady se studií vystoupil pan docent Ouředníček z Karlovy univerzity a jsem rád, že se dohodl s představiteli Hospodářské komory tady v Třebíči a ti mu zpřístupnili cestu ke statistickým datům a dalším věcem. Vždycky je to poměrně složité interpretovat podobné studie a výsledky, ale tato skutečně ukazuje, že Třebíčsko a celá jižní část Vysočiny by velmi významně ekonomicky a dlouhodobě utrpěla, pokud by se Dukovany měly odstavovat nebo i nerozšiřovat. Jakkoli jsou ta současná čísla na vodě, což i autoři přiznávají, tak jejich závěr je nezpochybnitelný.

Autor: Kamil Černý

27.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy v Borovině.
5

Na trhy v Borovině dorazilo přes dva tisíce lidí

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Ani hrozba vězení šoféra neodradila

Okříšky – Až rok vězení hrozí mladíkovi, který řídil opilý svůj vůz Opel Corsa.

Kolik lidé příští rok zaplatí za popelnici. I to se bude řešit na zastupitelstvu

Moravské Budějovice – Poslední plánované letošní zasedání budou mít v pondělí 11. prosince od 16 hodin zastupitelé v Moravských Budějovicích.

Sudová přitažlivost funguje. Tři sestry a Alkehol převálcovali Trnavu

Trnava /VIDEO, GALERIE/ – Pozdvižení způsobil v Trnavě, šestisethlavé vsi na Třebíčsku, sobotní dvojkoncert Tří sester a Alkeholu. Kapely jedou šňůru ve společném projektu Sudová přitažlivost a ta, jak se ukázalo i na předposledním trnavském koncertu, skvěle funguje. Beznadějně narvaný a vyprodaný kulturní dům byl jako vařící kotel od začátku do konce.

Zámek v Jaroměřicích voní Vánocemi

Jaroměřice nad Rokytnou – Davy návštěvníků od sobotního dopoledne mířily na otevřený zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Po celý víkend tam probíhá akce s názvem Vánoce na zámku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT