Nepřehlédnutelný nepořádek panuje například na odpočívadle u Slavic, u hlavního silničního tahu z Jaroměřic na Třebíč. Nejrůznější odpadky jsou ale i v okolí vedlejších silnic. „Je to hrůza. Od Slavic ke křižovatce jsme nedávno nakládali celý pytel, ze kterého už padaly plasty. I pneumatiky jsem tam v minulosti viděl," řekl předseda slavického osadního výboru Jiří Novotný.

Kromě toho je také myslivcem a s odpadky se pravidelně setkává i v lese. „Už několikrát jsme tam měli vyvezený borčus. Bylo toho půl dodávky. Všechno jsme odvezli do sběrného dvora," vylíčil.

Od nepořádku v silničních příkopech pomohlo v minulosti už pět ročníků jarní akce Čistá Vysočina. Paradoxně ale několik týdnů před ní dosahuje kumulace volně odhozeného odpadu vrcholu. „Právě po zimě se toho nakupí nejvíc," potvrdil Zdeněk Adam z Trnavy na Třebíčsku.

Členové tamního turistického klubu se očistné akce, kterou pořádá Kraj Vysočina, zúčastňují pravidelně. Loni posbírali 28 pytlů odpadků. „A to jen na třech kilometrech od Trnavy, od křižovatky na Budíkovice po rybník Březina," upozornil Adam s tím, že do dobrovolného úklidu se tehdy zapojilo třináct lidí.

Po celém kraji se loni sebralo 90 tun odpadků. Do Čisté Vysočiny se zapojilo 18,5 tisíce lidí. „V každém roce počet účastníků stoupá, uvidíme, jak tomu bude v letošním ročníku," řekl radní kraje Martin Hyský (ČSSD). Dobrovolníci z obcí, organizací nebo škol se mohou hlásit do pátku prostřednictvím krajských internetových stránek. Úklid se bude konat od 4. do 14. dubna.

Právě nedaleko Trnavy se loni povalovaly matrace, letos je nahradil například televizor. Podobná situace panuje i u Slavic na nedalekém odpočívadle. „Pracuji jako obchodní zástupce, dost cestuji, a tak můžu říct, že je to snad kolem každé cesty. Někteří lidé jsou absolutně nevychovaní," poukázal Jiří Novotný.

Ten zároveň nechápe, proč lidé nevyužívají služeb sběrných dvorů. „Když ty dvory jsou a člověk tam může vyvézt prakticky cokoli, tak proč to lidé hází kolem silnic? Každý jsme asi jiný," poznamenal.