Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpadkové koše v rybníku a vandaly v Jemnici nechtějí

Jemnice - Do originálního a zajímavého boje s vandalismem se hodlají v těchto dnech pustit v Jemnici. V areálu městského parku tam vznikne Simulátor vandalismu.

30.4.2012
SDÍLEJ:

První květnový den bude simulátor v jemnickém parku zprovozněn.Foto: Zdeněk Hošek

Tedy jasně ohraničený prostor o rozměrech pět krát pět metrů vybavený běžným městským mobiliářem lavičkou, odpadkovými koši, dopravní značkou a bílou stěnou. Tak si každý, kdo tímto místem bude procházet, může na vlastní kůži vyzkoušet pomalovat zeď, ulomit kus koše na odpadky či poškodit dopravní značku nebo lavičku.

„Simulátorem vandalismu chceme vyprovokovat veřejnost k diskusi, k soudržnosti a loajalitě vůči místu, kde žijeme," řekl koordinátor projektu Ondřej Ferdan z občanského sdružení Alternaiva.

Popsal také událost, která ho k myšlence nad tímto projektem přivedla: „Impulsem pro mě byla příhoda, která se mi stala v jemnickém parku. Procházel jsem jím a najednou se proti mně řítily z kopce, na kterém stály dvě postavy v kapucích, odpadkové koše. Tehdy jsem si řekl, že je potřeba s tím něco udělat."

Simulátor vandalismu je stejně jako nová fasáda či lavičky v parku čistým uhlazeným prostorem. Veřejnost bude mít možnost sledovat, jak prostor simulátoru degraduje za přičinění kohokoli, kdo neodolá pokušení. Prostor simuluje vanadlismus v koncentrované podobě.

„I my stejně jako další města se potýkáme s vandalismem, který je obtížně postižitelný. Běžně u nás lovíme odpadkové koše z rybníka. Proto projekt vítám. Věřím, že se někdo může díky tomu chytit za noc," uvedl místostarosta Jemnice Petr Novotný.

Součástí projektu bude také řada workshopů, besed a diskuzí se zástupci a veřejnými činiteli města i hudební happening.

„Cílem workshopů je abychom lidem pomocí neformálního vzdělávání ukázali, jak se mohou zapojit do veřejného dění. Pomoci jim zmapovat, jaké jsou možnosti financování nejrůznějších akcí a projektů," dodal Ferdan.

Prostor simulátoru bude zprovozněn 1. května. projekt potrvá půl roku a jeho hlavním výstupem budou videonahrávky a fotografie z jeho průběhu, rozhovory s tamními obyvateli a samotný stav simulátoru. Sledovat prokejt můžete na webu: http://simulat.wordpress.com/

Autor: František Vondrák

30.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kapesní krádež. Ilustrační foto.

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Služebna Městské policie v Moravských Budějovicích.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Třebíč - Křižovatkou ulic Řípovská a Seifertova v Třebíči-Borovině v sobotu řidiči neprojedou. Zavřená bude kvůli pokládání nového povrchu. „Objížďka povede ulicemi Pražská, Sucheniova a Koželužská. Křižovatka bude uzavřena od 7 do 19 hodin,“ řekla mluvčí města Irini Martakidisová.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Stěžovatel má podezření, že volební komise ovlivňuje volby

Želetava Šašovice – Jeden z obyvatel Třebíčska si všiml, že v Šašovicích, místní části Želetavy, stále vítězí lidovci. „Ve volební komisi tam sedí pouze zástupci KDU – ČSL. Nedochází zde k manipulaci voleb?“ Ptá se muž, jehož jméno redakce zná, ale nepřál si je zveřejnit. Připadá mu divné, že ve volební komisi v Šašovicích podle jeho zjištění sedí pouze jedna rodina, jejíž členové jsou v KDU-ČSL.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Praha, Třebíč – Jeden z vrcholů podzimu mají za sebou plavci třebíčského Spartaku. Podzimní cena Motorletu v Praze patří již čtrnáct let mezi nejprestižnější závody mládeže v České republice. Po splnění přísných nominačních limitů se mezi více než 370 plavců z 25 oddílů protlačila i sedmička závodníku z Třebíče. A právě černé plavecké čepičky se znakem tří kápí byly v tvrdé konkurenci vidět nad očekávání často.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení