„Náklady bez povrchu budou 1,8 milionu korun včetně informační tabule. Dalšího půl milionu korun bude stát nový asfaltový povrch,“ uvedl třebíčský místostarosta Vladimír Malý, který má ve městě na starosti dopravu.

Patentovaný systém využívá změny v geomagnetickém poli země. „Neruší ho meteorologické vlivy, funguje za jakéhokoliv počasí, přičemž má minimální poruchovost. Systém je spravován dálkově a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, kvůli které by se pak muselo zasáhnout do vozovky,“ ocitovala místostarostka Marie Černá materiály, které radnice obdržela od firmy, jež dodá patentovanou technologii Spinwire.

Na vývoji technologie se podíleli odborníci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. V současnosti je parkoviště, vybavené touto technologií, například v Písku ve Svatotrojické ulici. Nese tam označení P1 a do provozu ho spustili loni v prosinci. „Funguje to dobře. V počátku se objevily drobné mouchy, ale vychytaly se,“ uvedla písecká starostka Eva Vanžurová.

„I ve městě, například na silničním okruhu, máme světelné tabule, ze kterých řidič pozná, zda je na parkovišti P1 volno,“ doplnila.

Instalace v Třebíči na Komenského náměstí bude pro řidiče znamenat, že podle předpokladu v říjnu bude parkoviště jeden až dva týdny zavřené. V té době budou muset parkovat jinde. „Včas je o tom budeme informovat,“ řekl třebíčský starosta Pavel Janata. V prostoru nově budou taky dobíjecí místa pro elektromobily.

Na dva týdny je uzavírka Sokolské ulice v Třebíči. Tvoří se kvůli tomu kolony v centru města.
VIDEO: Zavřela se další ulice v Třebíči. A centrum je chvílemi blízko kolapsu