„Panovala jednoznačná shoda, předjednaná na výročních členských schůzích napříč okresem. Předtím se objevila čtyři jména, ale nakonec se názor obecně ustálil na Zahradníčkovi. Je to v regionu známý a podle nás silný kandidát,“ prohlásil předseda okresního výboru KSČM Třebíč Josef Číž.

Zároveň komunisté zvolili deset jmen, která se objeví na volebních lístcích v krajských volbách. Jedničkou je Josef Číž z Jaroměřic nad Rokytnou, krajská konference KSČM v dubnu určí, na kolikátém místě v první pětce bude v rámci kraje nakonec figurovat.

Před šesti lety těsně prohrál

Zahradníček se relativně úspěšně zúčastnil už senátorských voleb před šesti lety. Tehdy se dostal do druhého kola a s Vítězslavem Jonášem prohrál těsně. Komunisté mají své věrné voliče, kteří k volbám chodí, a veřejnost na Třebíčsku je tradičně „spíše levicově laděná“. To Zahradníčkovi hraje do karet. Na otázku, proč vlastně chce být senátorem, odpověděl: „Protože už jsem to zkoušel před šesti lety, tehdy to nevyšlo. Proč by v Senátu neměl být zástupce komunistů? Čekám, zda získám důvěru voličů. Mým záměrem je narovnávat pokřivené zákony, schválené v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.“

Zahradníčkovi je šestapadesát let, dlouhé roky je uvolněným starostou Studence. Před revolucí pracoval pět let jako předseda Místního národního výboru pro obce Studenec, Kozlany, Koněšín a Okarec. Do roku 1984 byl zaměstnaný v JZD Pojihlaví Studenec.

A koho komunisté vnímají jako silného soupeře? „Neobáváme se Josefa Herbrycha, který kandiduje za KDU ČSL. Naopak si myslíme, že silní budou Vítězslav Jonáš za ODS, Vlastimil Bařinka za Starosty a nezávislé a ten, koho nakonec definitivně postaví ČSSD,“ vyhodnotil situaci Josef Číž. Roli podle něj sehraje, jak moc jsou jména známá.

Narazil tak na fakt, že sociální demokraty teprve čeká krajská konference. Ta definitivně ztvrdí, či vyloučí, že Třebíčáky řádně zvolený kandidát do senátních voleb, starosta Rouchovan Vladimír Černý, je ten pravý, který jim může vyhrát volby.

Centrála spokojená či nespokojená?

Místopředseda strany Zdeněk Škromach se sice pro Deník oficiálně vyjádřil, že centrála vnímá rozhodnutí okresní organizace jako definitivní. V zákulisí se ale hovoří o tom, že centrála je naopak „velmi nespokojená s tím, že v Třebíči vyšachovali ze hry současného poslance Františka Bublana, známé jméno s šancí na úspěch. A že tlačí na kraj, aby s tím něco udělal“.

Volby do senátu se letos uskuteční na podzim společně s volbami do krajských zastupitelstev. Přesný termín dosud není znám, v dohledné době ho určí prezident republiky Václav Klaus.

Volby probíhají každé dva roky v jedné třetině z 81 obvodů. Senátor je na svém postu šest let. Za každý obvod je zvolen jeden kandidát, který v prvním kole volby získal alespoň 50 procent hlasů. Pokud se to žádnému nepodaří, postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem získaných hlasů v prvním kole do kola druhého.

V něm uspěje ten s nejvyšším počtem získaných hlasů. V případě uvolnění nebo neobsazení některého místa se konají pro příslušný obvod doplňovací volby. Kandidátovi musí být v první den voleb nejméně 40 let.

Základní měsíční mzda řadového senátora je stanovená zákonem, v současnosti činí 55 900 korun. K těm je nutné připočítat množství různých každoměsíčních náhrad, které jsou zdaněné a jejich výši rovněž upravuje zákon. Jsou v řádu desítek tisíc korun.

O volby do senátu mezi voliči není velký zájem. Do krajského zastupitelstva chodí volit víc lidí.

Kandidáti KSČM za Třebíčsko do krajských voleb

1. Josef Číž (Jaroměřice nad Rokytnou)

2. Drahoslav Oulehla (Dukovany)

3. Marek Nevoral (Vladislav)

4. Zdeněk Kubát (Okříšky)

5. Danuše Milotová (Třebíč)

6. Eva Krejčová (Náměšť nad Oslavou)

7. Josef Zahradníček (Studenec)

8. Jitka Horečková (Červená Hospoda)

9. Miloš Urbánek (Moravské Budějovice)

10. Milan Havlíček (Jemnice)

Zdroj: OV KSČM Třebíč