Archeologové navazují na objevy z třebíčského Karlova náměstí. Před dvěma lety nálezy předčily jejich očekávání. Nyní je situace podobná. „Že tady najdeme kostry jsme vůbec nepředpokládali. V okolí Martinského náměstí je totiž skála, takže nás to překvapilo. Čekali jsme spíš nálezy podobné těm z Karlova náměstí. I to se nám podařilo. Máme různé nástroje nebo zbytky keramiky,“ vyjmenovává Dvořák a Deníku prozradil, co se nalezenými kostrami do budoucna stane.

Odborníci využívají revitalizaci Martinského náměstí i Kotlářské a Hasskovy ulice k průzkumu. Postupně se přesunou na další místa, kde dělníci budou kopat. Jednou z nových lokací bude i Soukopova ulice. „Předpokládáme, že tím směrem bude hřbitov pokračovat. Těch koster budou desítky. Musíme je všechny postupně očistit a opatrně vyndat. Někde v krabici však neskončí. Znovu se pohřbí, tentokrát na ústředním hřbitově,“ ujišťuje Dvořák.

U nehody mezi Třebíčí a Jaroměřicemi zasahoval vrtulník. Jeden člověk se těžce zranil. Ilustrační foto:
Auto u Třebíče rotovalo vzduchem a skončilo v poli. K nehodě letěl vrtulník

Samotné kostry však zůstanou nejspíš navždy záhadou. „Víme, že šlo o třebíčské měšťany, ale konkrétní jména se asi nedozvíme nikdy. Antropologové ještě budou zkoumat, jestli šlo o muže, či ženy. Třeba se podaří zjistit i příčiny úmrtí nebo jestli trpěli artrózou a dalšími onemocněními,“ předesílá odborník, co bude opětovnému pohřbení předcházet. Na nalezištích pracují jihlavští archeologové.

Dvořák zároveň dodává, že samotný hřbitov tajemstvím úplně nebyl. „Kolega se po jeho nálezu podíval do historických pramenů. Podařilo se mu vypátrat zmínku z osmnáctého století. Stojí v ní, že při požáru padaly ohořelé trámy na krchov. Takže lidé v té době museli o hřbitově stále vědět, přestože ho už třeba k původnímu účelu nevyužívali,“ zamýšlí se.

Archeologové v okolí Martinského náměstí našli hřbitov, podívejte se na video:

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Archeologové doufají, že budou úspěšní i v dalším pátrání. „Každý týden je teď něco nového. Bývalý areál hřbitova bude zajímavý. Chtěli bychom, aby to takhle pokračovalo,“ uzavírá Bohumil Dvořák.