Nová komunikace by ulehčila dopravně přetíženému městskému centru, její stavba se však už léta odkládá. Investorem by mělo být Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Město chce vlastní iniciativou zvýšit šance na realizaci tohoto projektu.

„Město cítí potřebu i vlastním přičiněním řešit dopravní situaci,“ řekl místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč). Podle něj je politickým rozhodnutím, jaké stavby ŘSD uskuteční. „Ale pro to, aby mohlo být něco realizovatelné, musí to být připraveno,“ doplnil. Kompletní zpracování dokumentace, která bude podkladem pro územní řízení, bude radnici stát do jednoho milionu korun.

Technická studie k jihozápadní části obchvatu už existuje. Teď budou odborníci prověřovat nové možnosti pro vedení druhé části obchvatu. Původně měla jít přes průmyslovou lokalitu s areálem Unipletu, což bylo podle Pacala majetkově problematické. „Město má jakousi variantu jiného řešení, které by bylo průchozí. Tato studie by ho měla potvrdit,“ vysvětlil. Kudy by obchvat mohl být nakonec veden, ale neřekl s odkazem na to, že se to veřejnost dozví po dokončení studie. „Nechceme představovat něco, co se potom ukáže, že je hůř technicky proveditelné,“ zdůvodnil.

Stavba obchvatu v Třebíči bude zřejmě nákladná. ŘSD před dvěma lety zveřejnilo, že první část dlouhá 2,7 kilometru by stála kolem dvou miliard korun.
Minulé vedení radnice tehdy také řešilo výkup pozemků od Unipletu. Zastupitelé to nakonec odmítli s tím, že to má udělat stát.