Ke středočeskému kraji, kde se hejtman David Rath rozhodl poplatky zrušit už od 1.ledna letošního roku, se ostatní kraje přidají o měsíc později.

Od 1. února tak i v krajských nemocnicích na Vysočině budou regulační poplatky vraceny darovací smlouvou. Na termínu se usnesli hejtmani na svém jednání v Brně.

“Zrušení jsme měli již připraveno a nyní dostal odbor sociálních věcí a zdravotnictví za úkol, aby zrušení realizovali,“ uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

„Regulační efekt nebyl takový, jak se čekalo, je omyl domnívat se, že poplatky přináší finance do zdravotního pojištění, příjem poplatků jde do všech možných zdravotnických zařízení. Nevím o tom, že by například soukromé subjekty z těchto poplatků investovali do zdravotní péče,“ obhajoval zrušení poplatků Běhounek.

Bývalý hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil se ale domnívá, že změny v poplatcích ve zdravotnictví by měly nastat na celostátní úrovni, poslanci by se měli snažit najít rozumný kompromis.
Darování některé lidi prý znevýhodní

Darování poplatků v krajských nemocnicích zpět pacientům podle něj rozdělí občany na dvě kategorie.

„Někteří lidé mají krajskou nemocnici dostupnou třeba pěšky, jiní, například lidé z Třeště ale za cestu do krajské nemocnice utratí více, než by prominutím poplatku ušetřili," upozornil bývalý hejtman.

Regulační poplatky podle něj také měly efekt v omezení nadužívání návštěv u lékaře. „V České republice je dvojnásobná návštěvnost u lékaře, než v jiných evropských zemí,“ uvedl Vystrčil.

Také upozornil na nerovné podnikatelské prostředí, kdy lékárny v krajských nemocnicích budou takto zvýhodněny před soukromými.

V neposlední řadě poukázal na to, že zrušením poplatků bude muset kraj čerpat chybějící peníze ze poplatky jinde. „Jestli si někdo myslí, že kraj nebude muset poplatky hradit, tak se mýlí, na jejich úhradu půjdou veřejné prostředky, které mohly sloužit k jiným účelům,“ dodal Vystrčil.

Podle hejtmana Běhounka má zdravotní pojištění v současné době roční obrat asi 210 miliard ročně, zdravotní pojištovny mají všechny na svých účtech asi 31 miliard. Regulační poplatky přitom podle slov hejtmana ve zdravotnictví přinesou v celé republice výnos asi pět miliard za celý rok.

Poplatky budou od 1.února v rámci Vysočiny promíjeny v pěti krajských nemocnicích, v havlíčkobrodské, jihlavské, novoměstské, pelhřimovské a třebíčské.