Další články seriálu.

Díky Cheickovi z hostitelské organizace je o nás dobře postaráno, ale bez komplikací by to byla nuda.

Cheick měl informace, že přijedeme jenom čtyři místo pěti. V připraveném domě tak bylo všechno čtyřikrát. Nábytek už nám doplnili a ze čtyř pokojů využíváme tři. V jednom nefunguje klimatizace, a tak holky spí po dvou a já mám pokoj pro sebe. Taky máme dvě koupelny, z nichž v jedné neodtéká vana a nesplachuje záchod.

Příjemným překvapením je elektřina, která mívá jen krátké odpolední výpadky. Voda teče stále. Právě testujeme náš nový filtr, abychom stále nemuseli kupovat balenou vodu. Od zbytku světa jsme odděleni velkou zdí a ostnatým drátem a o naši bezpečnost se dále starají dva hlídači.

Bangui (čti bangi), hlavní a nejbezpečnější město SAR, má asi 450 tisíc obyvatel, několik asfaltových hlavních tahů s nespočtem děr, pár budov s více než pěti patry a stylový nápis BANGUI v holywoodském stylu nad městem. Zrovna se nacházíme mezi obdobím dešťů a obdobím sucha. Sprchne nám tu párkrát týdně, ale když už tak pořádně. Nezpevněné silnice a cesty se proměňují v bahniště a na asfaltkách se díry zaplní vodou, takže je těžší se jim vyhnout. Dešťů bude čím dál méně a nejteplejší období nás čeká v únoru a březnu.

Život v Bangui je dražší, než by člověk čekal, o obědech za 10 korun v Keni si můžu nechat zdát. Obzvláště draho vyjdou „západní" potraviny, které se dováží hodně z Francie, dále třeba z Británie, Libanonu, Maroka nebo Kamerunu. Místní mléko jsme ještě nenašli, občas koupíme francouzské za sedmdesát korun za litr.

Ceny jsou tak vysoké, protože domácí produkce je nízká a hodně potravin se musí dovážet. Navíc SAR nemá moře, takže suroviny se dováží přes sousední země, často přes nebezpečné oblasti.

Pomalu prozkoumáváme místní trhy, zjišťujeme „normální ceny" a trénujeme smlouvání jako mundžu (místní označení pro bělochy) nám všechny cenové nabídky začínají x-násobně výš.

Studujeme dokumenty, shromažďujeme mapy, školíme se ohledně bezpečnosti. Postupně plánujeme co, kde a kdy budeme mapovat.

FILIP ROSENKRANC