Seriál Třebíč
1989 - 2014
V následujících dnech najdete webu Třebíčského deníku seriál k 25. výročí 17. Listopadu 1989. Každý den popíšeme jeden rok Třebíče. Ukážeme, jak se od roku 1989 proměňovalo město a lidé, kteří v něm žili a žijí.

V roce 1989 přibylo Třebíči 357 lidí a celkový počet obyvatel dosáhl 39 204. Oproti předešlým rokům se snížil přírůstek přistěhováním. V předešlém roce se do Třebíče přistěhovalo 760 osob, v tomto již pouze 84. „Do města slábl příliv obyvatel v souvislosti s dobudováním Jaderné elektrárny Dukovany. Naopak mnoho odborníků odcházelo do Temelína u Českých Budějovic, kde se budovala další jaderná elektrárna. V Temelíně nabízeli budovatelům elektrárny výhodnější podmínky nežli v Třebíči," popsal třebíčský kronikář Vlastimil Cabejšek.

Úplně první miminko roku 1989 se narodilo v třebíčské porodnici Jaroslavě Horákové, dělnici Jihlavských papíren v Přibyslavicích. Děvčátko vykouklo na svět v jednu hodinu a pětadvacet minut po půlnoci.

V roce 1989 k nám mířily ještě především návštěvy z východu. Do Třebíče se přijel podívat velvyslanec Mongolské lidové republiky Žamsrangin Dulmá. Velvyslanec navštívil dům Bohumíra Šmerala a Závody Gustava Klimenta, kde se zajímal o mongolské dělníky.

V únoru byly přijímány v prodejnách podniku Mototechna a ve značkových prodejnách AZNP Mladá Boleslav první záznamy na prodej osobních automobilů Škoda Favorit. „Způsob prodeje automobilů na záznam byl přijat především proto, neboť poptávka po Favoritech mnohonásobně převyšovala nabídku a dosavadní způsob prodeje přinášel nedůstojné čekání a dokonce táboření před prodejnami," psal Cabejšek. V Horáckém autodružstvu prodali v roce 1989 celkem 142 automobilů Škoda 125 a 710 automobilů Škoda Favorit 136.

Voláme přímo

Významná událost pro Třebíč nastala v dubnu. V době mobilních telefonů a volání přes internet si to dnes již umíme jen těžko představit, ale letos je to teprve pětadvacet let od chvíle, kdy místní telefonní síť byla zapojena do automatického meziměstského provozu. Lidé mohli již při volání na většinu hlavních stanic v Československu volat přímo bez spojovatelky.

První máj začal ranním sněžením, které postupně přešlo v déšť. I za velmi chladného počasí se na Gottwaldově náměstí sešlo 25 tisíc účastníků manifestace. Řada lidí přišla v zimních pláštích a ženy v kozačkách. „Oficiální část oslav 1. Máje byla zakončena Internacionálou. Poté přejelo po dolní straně náměstí jednapadesát alegorických vozů," dodal kronikář. Léto patřilo dovoleným. Na zahraniční dovolenou se nejčastěji jezdilo do Jugoslávie. Tam byly zájezdy vyprodány nejdříve. CK Čedok Třebíč prodávala zájezdy do kempu Trstenik ve Splitu a do soukromí na ostrově Brač. „Velmi dobře se prodávaly týdenní letecké zájezdy do Burgasu s ubytováním v soukromí a s plnou penzí v restauraci. Stály tři a půl tisíce korun a podniky svým zaměstnancům hradily z fondu FKSP 2500 Kčs. Takže týdenní dovolená u Černého moře stála účastníka 1000 Kčs," líčil Cabejšek. Řada lidí jezdila na dovolenou individuálně po obdržení devizového příslibu (písemné povolení čerpat devizové prostředky zahraničních měn nutné k výjezdu do nesocialistických zemí). Příslibů na Západ bylo v roce 1989 vydáno dvakrát víc nežli v předešlém, téměř dva tisíce. „Mnoho našich občanů cestovalo do NSR, odkud si přiváželi barevné televizory, osobní počítače, kalkulačky a radiopřijímače. Tradičně se cestovalo také do NDR za prohlídkou Berlína a za nákupy. Z NDR si naši občané přiváželi kosmetiku, prádlo, dětské oblečení a pěkné kočárky," vyjmenoval kronikář Cabejšek.

Spousta lidí také trávila dovolenou na své chatě či chalupě. V roce 1989 bylo v okrese Třebíč 2237 rekreačních chat, 1524 zahradních chat a 111 sídel vhodných pro chalupáře.

Málo srážek a ozónová díra

Sedmého července do lánů ozimého ječmene JZD Vesmír Dalešice vyjely první kombajny a zahájily tak žně na Třebíčsku. Zemědělci i zahrádkáři si v roce 1989 stěžovali na sucho. Proti normálu spadlo o 133 mm srážek méně a průměrná teplota se zvýšila o dva stupně Celsia. „Lidé mluvili o tom, že se u nás projevuje skleníkový efekt ze zamořeného ovzduší a že se snad ze střední Evropy stane nová Sahara. Televize v dubnu vystrašila diváky sdělením, že se nad Skotskem objevila ozonová díra," sdělil kronikář.

Prvního srpna byl na Komenského náměstí otevřen nový Dům služeb Okresního podniku místního hospodářství. „Dům služeb v Třebíči patřil k nejmodernějším v Jihomoravském kraji a nejbližší srovnání měl v Českých Budějovicích. V přízemí byla květinová síň, pohřební služba a sběrna prádla. V prvním poschodí bylo kadeřnictví, kosmetika a pedikúra, ve druhém patře fotoslužba," popisoval Cabejšek.

V září se v Třebíči konalo mezinárodní pracovní setkání architektů z NDR a Polska. Měli za úkol zhodnotit oblast Podzámčí, židovské město, Žerotínovo a Komenského náměstí a Stařečku v dalším rozvoji města. Odborníci došli k závěru, že je třeba zachovat židovské město, jedno z nejstarších v naší republice.

Na konci října bylo na Komenského náměstí otevřeno nové obchodní středisko Morava. Prodejní plochou a skladovacími prostory se stalo největším prodejním střediskem textilu a oděvů v Jihomoravském kraji. Podnik Textil a oděvy Brno předpokládal v OS Morava roční tržbu 65 milionů korun.

Zbytek roku v celé republice ovlivnily především listopadové události. Těm i událostem na ně navazujícím se budeme věnovat ve speciálním dílu na konci seriálu, který vyjde 15. listopadu.