Část letošního ročníku proběhla už uplynulou sobotu. To se sešla odborná degustační komise, která z více jak tří stovek druhů vín zvolila šampiona. Mezi těmi, kteří své vzorky do ochutnávky přihlásili, byli nejen pěstitelé z Moravských Budějovic a jižní Moravy, ale i zástupci vinařů z nedalekého Rakouska. „Už v loňském roce jsme měli v ochutnávce vína zástupce Rakouska. Jeden z nich se se svým vzorkem stal dokonce šampionem XIII. ročníku,“ sdělil Stanislav Šťáva, ředitel budějovického gymnázia a spoluorganizátor.


„Letošního šampiona už známe. Stal se jím Lukáš Hlinecký z Čejkovic. Jeho Rulandské šedé 2009, pozdní sběr byl zvolen jako nejlepší,“ dodal Stanislav Šťáva.


Pro veřejnost se ochutnávka otevře tuto sobotu úderem třinácté hodiny. Kromě vyhlášení šampiona výstavy a vítězů jednotlivých odrůd může veřejnost vzorky všech přihlášených vín i ochutnat.


„Výstava vín je příležitostí ochutnat řadu i méně známých odrůd a přesvědčit se, že drobní vinaři si ve kvalitě produkce nic nezadají s věhlasnými vinařskými firmami,“ dodal spoluorganizátor.


K dobrému vínu patří i dobrá muzika. Od 14 hodin bude v Besedě vyhrávat brněnská cimbálová muzika Silván. Po slavnostním vyhlášení a předání diplomů, které začne v 17 hodin brněnské muzikanty vystřídá skupina Star band Luboše Honka.


Ochutnávka vín však není jen o konzumaci na své si přijdou i ti, kteří se chtějí o vínu dozvědět něco víc.