V nižších budovách zase hnízda sov vykrádají kuny skalní. Na Třebíčsku nyní ochránci rozmisťují ve věžích soví budky tak, aby se jiní ptáci do staveb nedostali.

Pavlovští dávají budky na věže po dohodě s faráři. "My jsme jich umístili kolem deseti a chceme v tom pokračovat. Dělají to i jiní ochránci," uvedla Olga Růžičková, vedoucí pavlovské Stanice ochrany fauny.

Otvory na církevních stavbách byly uzavírány při rekonstrukcích, neboť hejna holubů a jiných ptáků památkám škodí.

Pavlovská stanice vznikla v roce 1989 a pečuje o handicapovaná zvířata. Je to jediné takové státní zařízení v zemi, ostatní stanice provozují většinou neziskové organizace. Specializuje se na dravce a sovy, ale pomůže všem zraněným zvířatům, která lidé přinesou - bývají to ježci, srnky, ptáci a zajíci. Pokud je to možné, po vyléčení je vrací zpět do přírody. Ročně pavlovští ochránci pomohou asi 300 zvířat.

Růžičková uvedla, že lidé často sbírají mláďata zbytečně. Například u sov hnízdících v lese větší mláďata, porostlá ještě prachovým peřím, opouštějí hnízda a upozorňují na sebe pískáním, aby je rodiče dokrmili. "Lidé se bohužel domnívají, že jsou opuštěná a nosí je do stanice," řekla.

Do stanice se dostávají i zvířata zabavená v nelegálních chovech, která byla odlovena v přírodě. "Všechny druhy volně žijících ptáků jsou chráněné a není možné je doma chovat bez potřebných povolení," upozornila Růžičková. Dodala, že v minulosti to bývalo poměrně běžné. "Každý kluk na vsi měl doma kavku, straku či krkavce, lidé dřív odchytávali i zpěvné ptáky - čížky, stehlíky," vyjmenovala.

Pavlovská stanice se věnuje i osvětové činnosti, pro veřejnost je otevřena od května do konce září. Ročně ji navštíví 3000 až 6000 lidí. Zařízení spadá pod havlíčkobrodskou Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR.