"V následujících dnech ještě budeme kroužkovat. Myslím že jich bude okroužkováno do pětasedmdesáti, celkový počet mláďat mohu teď pouze odhadnout“ uvedl Petr Piechula z CHKO Žďárské vrchy. V Novém Městě na Moravě jich s ornitologem Jaromírem Čejkou okroužkovali čtrnáct.

Ochranáři mapují hnízda, aby věděli kolika kavkám se letos podařilo zahnízdit. ,,Počítáme mláďata a většinu, která už dosáhla kroužkovatelné velikosti okroužkujeme,“ řekl Piechula.

Mláďat je více, k mnohým z nich se ale ochranáři nedostanou. ,,Hnízdí totiž často v nepřístupných místech,“ sdělil Piechula. Okroužkované kavky ve Žďáře jsou stabilní populace, která hnízdí dlouhodobě na dvou budovách ve Žďáře. ,,Ty je potom dobré sledovat, protože víme odkud přesně jsou a kdo jsou jejich rodiče“ doplnil Piechula.

Kavky jsou zde na Vysočině spíše stálými ptáky. ,,Jednu kavku s naším kroužkem máme však hlášenu z Polska,“ řekl Piechula. Zejména východní populace kavek se uvádí jako tažná, ty pak létají sem do střední Evropy. ,,Některé naše kavky prý létají do Francie nebo Španělska. Tak uvidíme, odkud a jestli vůbec přijde pohlednice v podobě nahlášeného evidenčního čísla kroužku,“ dodal Piechula.