Ti v tomto týdnu prověří zabezpečení obou českých jaderných elektráren, jak Dukovan, tak i Temelína. „Zaměří se na to, jak ČEZ naplňuje požadavky české i mezinárodní legislativy. Pro Dukovany půjde o třetí mezinárodní misi zaměřenou na zabezpečení elektrárny,“ informoval mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Nový laserový systém, který chrání prostor vybraných budov Jaderné elektrárny Dukovany proti dronům a jiným hrozbám přicházejícím ze vzduchu.
Neproklouzne ani vrabec. Jadernou elektrárnu Dukovany chrání lasery i před drony

Experti budou mimo jiné ověřovat také soulad české a mezinárodní legislativy. „Nedávno jsme prošli jako jedni z prvních na světě certifikačním auditem. Úspěšná certifikace je pro nás potvrzením, že z hlediska „best pactice“ v oblasti kybernetické bezpečnosti, včetně platných ustanovení právního řádu České republiky, máme vše správně. Na druhou stranu tady budeme mít zkušené odborníky z devíti zemí a jejich pohled a případná doporučení pro nás mohou být velmi cenná,“ uvedl Daniel Rous, ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ.

Životně důležité prostory

Zabezpečení obou jaderných elektráren bylo v posledních letech významně posílené. V Dukovanech i v Temelíně byly v souladu s novými požadavky Atomového zákona vymezené a zabezpečené i takzvané životně důležité prostory. „Jde o nejdůležitější místa obou elektráren, která chrání nové bezpečnostní prvky i přísnější režimová opatření. Navíc oprávnění vstupu mají pouze pracovníci s prověrkou od Národního bezpečnostního úřadu,“ upřesnil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Na letecké základně v Náměšti nad Oslavou dostali prostor dravci a sokolníci z tamější jednotky. Probíhaly tam totiž vojenské zkoušky dravců.
Na letišti v Náměšti zkoušeli dravce, obstáli perfektně. Podívejte se

Posílená byla i ochrana i proti vnějším hrozbám, především proti dronům. Klíčové budovy elektrárny monitoruje speciální laserový detekční systém. „Už v základním režimu patří jaderné elektrárny mezi nejpřísněji střežené objekty v zemi. Součástí systému jejich zabezpečení je hned několik složek - policie, armáda, bezpečnostní agentura a celá řada technických systémů, fyzických bariér a organizačních opatření,“ připomenul Jiří Bezděk s tím, že vedle odolnosti proti fyzickým útokům mají Dukovany i Temelín nastavenou ochranu proti vnitřnímu nepříteli nebo kybernetickému útoku.

„Celý systém zabezpečení umí energetici v případě potřeby velice rychle zpřísnit a uvést jej tak do vyšších stupňů pohotovosti,“ dodal.