„V úterý přivezla dodávka deset mužů a jednu ženu. Vyložila je u zdravotního střediska. Vzezřením odpovídali uprchlíkům nebo křesťanům z Blízkého východu," popsala žena z Boroviny, která si nepřála být jmenována.

Další muž ohlásil, že do Třebíče přijel autobus uprchlíků. Obyvatele Boroviny zpráva o údajných běžencích šokovala. „Známá mi řekla, že má strach děti pouštět ven, aby si hrály," poznamenala žena středního věku a stěžovala si na vedení města a také dobročinné organizace. „Proč nás o tom neinformovaly? Nejsem rasistka, ale myslím, že bychom o takové věci měli vědět, že na to máme právo, i když by ti lidé byli normální a slušní," mínila.

Zvěsti o běžencích se však nepotvrdily. Správkyně nemovitostí firmy JMA Group, která byty v Borovině vlastní, Kamila Mašková všechny domněnky popřela. „Mohu potvrdit, že skupinu lidí jsme v úterý skutečně ubytovali v budově ubytovny. Běžně zde ubytováváme studenty či pracovníky, nikoliv v nově zrekonstruovaném bytovém domě. Jde o agenturní pracovníky, dva manželské páry a dva muže bulharské národnosti, občany Evropské unie, kteří přijeli za předem sjednanou prací ve výrobních firmách sídlících v blízkosti Třebíče. Jejich ubytování zde není trvalé," vysvětlila Kamila Mašková.

Kromě firmy JMA Group vyvrátila pobyt uprchlíků ve městě také radnice. „Je to fáma. Od státní a ani městské policie žádné takové informace nemáme," řekla mluvčí Třebíče Irini Martakidisová.

Kamilu Maškovou z JMA Group nepravdivé informace o uprchlících zaskočily. „Ve společnosti panují obavy, pokud však budou tyto osoby, které již v Česku několik let pracují, dodržovat řád ubytovny, své povinnosti vůči nám, budově a okolí, nevidíme důvod, proč je neubytovat či vystěhovat. Každopádně se budeme řídit smlouvou o ubytování, která je daná pro ubytované bez rozdílu na jejich národnost," podotkla.