Na Budišovsku se v sobotu 27. dubna koná tradiční hvězdicový pochod místy ohroženými vybudováním úložiště. Lidé z jednotících obcí vyjdou mezi devátou a desátou hodinou, v cíli na průniku jednotlivých tras by se měli setkat v 11 hodin. Na místě bude informační stan, hrát bude živá hudba.

Na Jaroměřická tomu bude obdobně. Účastnicí se mohou na protestní akci vypravit pěšky i na kole. V cíli mezi Boňovem a Lipníkem se výpravy z obcí lokativy Na Skalní potají rovněž hodinu před polednem. Pro nejmenší účastníky budou na místě připraveny hry, pro všechna pak občerstvení.

Den proti úložišti se uskuteční i na dalších lokalitách v zemi, letos už popáté. „Společný Den proti úložišti ukazuje jednotu obyvatel ve všech lokalitách ve snaze hájit svá práva při vyhledávání místa pro stavbu úložiště a poukázat na netransparentní a nesmyslné kroky, které doposud státní Správa úložišť dělala. Jeho účastníci také volají po otevření debaty nad jinými možnostmi naložení s vyhořelým jaderným palivem, než je definitivní pohřbení v hlubinném úložišti,“ řekl Martin Schenk z Platformy proti hlubinnému úložišti, která akci zaštiťuje.

Den proti úložišti

Lokalita Horka

Hvězdicový pochod (trasy v délce 2 - 2,5 km) a cyklojízda z dotčených obcí (v délce 15 - 22 km) s ukončením u informačního stanu v krajině nad místem plánovaného úložiště u Hodova.

Start 9 - 10 hodin Budišov (od prodejny OBUV-HRAČKY), Hodov (od pohostinství), Nárameč (od prodejny), Rudíkov (od hřbitova). Účastníci z Oslavičky, Oslavice, Rohů a Vlčatína se připojí k ostatním trasám.

Setkání u informačního stanu: průnik tras (GPS 49.2866886N, 15.9795756E) od 11 hodin. Živá hudba, pivo, limo zajištěno, špekáčky s sebou.

Lokalita Na Skalním

Pochod a cyklojízda do míst ohrožených vybudováním úložiště jaderného odpadu. Sraz účastníků proběhne v jednotlivých obcích: Boňov 10:00 u hasičské zbrojnice, Dolní Vilémovice 9:45 na návsi u čekárny, Ratibořice 10:00 kulturní dům, Ostašov 9:15 obecní úřad, Myslibořice 9:30 před zámkem, Lipník 10:30 kulturní dům, Klučov se připojí v Ratibořicích/Lipníku, Jaroměřice nad Rokytnou 9:15 na náměstí u kašny.

Předpokládaný čas setkání v cílové lokalitě (průnik cest z jednotlivých obcí, GPS: 49.1249833N, 15.9333297E) je 11:00. S sebou špekáčky, pití a pečivo zajištěno. Pro nejmenší účastníky budou připraveny hry. Pro ty větší hudební produkce.