Cílem soutěže je vzdělávat žáky v oblasti pěstování rostlin. Za úkol účastníci dostali vytvořit práci na téma zahrada. Více než polovina odevzdaných děl byla z Vysočiny.

Při hodnocení se nebral ohled pouze na kvalitu, ale také na inovativnost a aktivní zapojení žáků během celého projektu. „Přihlásili se ti, kteří se zahradou už nějak pracují, a soutěž je tak oslovila. Aby obstáli, museli svou činnost třeba i vtipným způsobem prezentovat,“ vysvětlila členka soutěžní komise Iveta Machátová.

Do soutěže se zapojily školy i z Rakouska, hodnocení však probíhalo zvlášť. V porovnání s pracemi rakouských žáků, si vedli čeští zástupci o něco lépe. „České děti se k zadání postavily tvořivěji a hravěji. Ve svých prezentacích propojily více předmětů a daly si s tím více záležet,“ hodnotí Machátová.

Žáci 7. třídy z Domamile zaujali komisi zábavným videem o pěstování kedluben na zamulčovaném trávníku bez rytí. Projektem složeným z videa a novin v angličtině se zase blýskli ti z Budišova.

Ukázky některých prezentací bude možné vidět na 25. veletrhu ekologické výchovy, který se koná od úterý do pátku na Chaloupkách u Kněžic.