„Na náměstí jsme umístili lůžko, které má imitovat postel v psychiatrické nemocnici. Kolemjdoucí se můžou v posteli vyfotit, fotografii zveřejnit na sociálních sítích a tím vyjádřit podporu dané problematice,“ uvedla koordinátorka a sociální pracovnice z Paprsku naděje Jindřiška Šmejkalová. Zájemci se na místě dozvědí, jaké služby toto zařízení poskytuje. Můžou klást dotazy na možnosti pomoci. Na plachtě stanu, v němž je postel umístěná, visí plakát, který odkazuje na předsudky, jež přetrvávají a na každý stručně odpovídá fakty.

Bezpečné a přátelské prostředí

Paprsek naděje spadá pod Oblastní charitu Třebíč. Působí na adrese Gen. Sochora 705. Cílová skupina jsou lidé ve věku 18 až 70 let s duševním onemocněním. Spadají sem tyto diagnózy: Organické duševní poruchy, schizofrenie, schizofrenní poruchy a poruchy s bludy, dále poruchy nálady, neurotické, stresové a somatoformní poruchy a poruchy osobnosti.

Jde o bezplatnou a dobrovolnou službu sociální rehabilitace. Kdo ji využívá, dostává se do bezpečného a přátelského prostředí. Sociální pracovníci pomáhají řešit konkrétní problémy všedního dne. Nacvičují a rozvíjejí dovednosti. Klienti se učí hospodařit s penězi, cestovat, orientovat v neznámém prostředí, nakupovat, uvařit si. Ale taky zde najdou rady, jak si vyprat, udržovat oblečení i domácnost. Důležitý je nácvik komunikace s úřady či organizace denního režimu.

„Služba zachovává lidskou důstojnost, respektuje individualitu i tempo a možnosti každého, kdo o ni projeví zájem,“ uvádějí pracovníci Paprsku naděje.