Sekáči měli budíček před pátou, o půl hodiny později už nastoupili na téměř dvouhektarové louky v přírodní rezervaci Na Podlesí u Hrutova. Kosy měli naklepané předem, každý si však průběžně dolaďuje ostří brouskem. „Počasí je vynikající, víkendový déšť podmínky pro sečení zlepšil. Je dobře, že poklesly i teploty,“ pochvaluje si koordinátorka akce Kateřina Feikusová.


Kněžičtí ochránci pořádají kosení už šestadvacet let. Mokřady se sečou jen jednou ročně, protože na loukách s rašelinovým podkladem tráva moc rychle nepřirůstá. Kosení začíná časně ráno, dokud je tráva orosená. Na louku se pak sekáči vracejí až v podvečer, protože přes den je tráva polehlá. „Pak se tráva rozhazuje, obrací, suší, seno se kopí, nakládá a odváží mimo chráněná území,“ doplnila Feikusová.


Na posečení čekají více než tři hektary luk. Část se dá udělat lehkou sekačkou, o zbývající díl se musejí postarat sekáči s kosami.


Odstraňovat se budou také nálety olší. Urbánkův palouk nedaleko Vísky zabírá 1,28 hektaru. Kromě orchidejí tam rostou i bledule, suchopýr a tolije bahenní.


Rezervace Na Podlesích u Hrutova má rozlohu 1,9 hektaru. I tam mohou lidé na jaře obdivovat fialově purpurové květy prstnatců. Vyskytují se tam i vrba plazivá či vachta trojlistá.


Sekáči mají zázemí v nově vznikajícím Centru ochrany přírody Chaloupky v Zašovicích. Ochránci v něm mimo jiné chtějí vybudovat i ekologickou farmu. Už teď tam chovají koně a pětatřicet ovcí. Ovčí stádo se používá i při spásání trávy v chráněných územích, letos například na Kamenném vrchu u Heraltic.


Akce potrvá do 31. července. V posledních letech se kosení účastní i lidé ze zahraničí. Před rokem například až z Jižní Koreje a ze Španělska. Letos se ohlásil jeden dobrovolník z Německa.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)