Akce má za úkol prohloubit mezinárodní schopnosti spolupráce při přípravě a plánování letů s taktickým námětem. Z centra cvičení, letiště Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, letouny míří do vojenských prostor Libavá, Boletice či Březina, některé předem připravené scénáře se odehrávají i v prostoru vojenského útvaru Bechyně. Účastní se 1200 vojáků a bezmála tři desítky vrtulníků různých typů.

V přípravné fázi probíhaly lety, v rámci kterých se osádky vrtulníků seznamovaly nejen s výcvikovými prostory cvičení, ale i s blízkým okolím letiště Náměšť. „Rovněž byly prakticky prováděny specifické procedury pro lety s brýlemi nočního vidění, kterým se musí posádky během letu přizpůsobit,“ uvedla armáda ve své zprávě.

Obraz viděný těmito brýlemi je totiž pouze dvojrozměrný a dvoubarevný, zpravidla zelenočerný a omezuje i přirozený úhel vidění. Člen posádky tak ztrácí pojem o hloubce obrazu a je mu znemožněno periferní vidění. Chybějící informace, které pilot nemůže přijímat očima, nahrazuje zbytek posádky svými hlášeními. Z toho je zřejmé, že lety s brýlemi na noční vidění kladou velký důraz na koordinaci celé posádky, správné „skenování“ prostoru i přesnou, včasnou a stručnou komunikaci.

Dále se v přípravné fázi na čtyři stovky vojáků účastnily specifického nácviku vystupování a nastupování do jednotlivých typů vrtulníků. Uskutečnilo se také teoretické školení, které se týkalo společných standardních operačních postupů, které jsou předpokladem pro úspěšné provádění mnohonárodních vrtulníkových operací.

Dark Blade 2019 se koná pod záštitou Evropské obranné agentury. Potrvá do 3. června.