Historie školy se začala psát již před více než sto lety, kdy se na přelomu devatenáctého a dvacátého století rozhodlo o stavbě školy. „Poté se zastupitelstva různě dohadovala, čas plynul a trvalo dlouhých skoro třicet let, než se skutečně rozhodlo a škola se postavila. Ale potom to šlo ráz na ráz. Začalo se v květnu roku 1932 a žáci nastoupili do této školy za neuvěřitelných osm měsíců 3. ledna 1933. Slavnostní otevření školy se poté uskutečnilo až na podzim," popsal začátky Obršlík.

Zajímavé je, že přestože škola za osm desítek let prošla uvnitř rozsáhlými změnami, modernizacemi a rekonstrukcemi, budova zůstala stále stejná. „Když se podíváte na staré fotografie, tak zjistíte, že ta budova, co zde byla postavena před osmdesáti lety, vypadá téměř stejně," dodal ředitel.

Oslavu osmdesáti let nastartovali ve škole již v loňském roce, kdy na podzim vysadili před školou „narozeninové bludiště" ve tvaru čísla 80 z keřů levandule a buxusu.

Druhým dárkem, který si k letošním narozeninám škola nadělila jsou nově zrekonstruované záchodky. „Škola již měla dlouhou dobu záchodky ve špatném stavu a letos se povedla jejich rekonstrukce. A vy ji spatříte dnes na vlastní oči," zval na prohlídku školy ředitel.
Podle starosty Studence Jozefa Zahradníčka, který na oslavách nechyběl, je škola pro obec velmi důležitá. „Když se k nám chce přistěhovat nějaká mladá rodina, je první otázka, na kterou se ptají, zda je u nás škola," vysvětlil starosta.

„Posaďte se, popovídejte si, neutíkejte. Zkrátka se zdržte, protože škola je místo, kde by se měli lidé potkávat," sdělil své přání ředitel Obršlík. Že to nejsou planá slova dokazovaly například vystavené fotografie z nejrůznějších akcí, které škola pro své žáky pořádá. Známý je Netradiční sportovní pětiboj všestrannosti, na který se každoročně sjíždějí děti z okolních škol.

„Loni děti obešly bývalé žáky naší školy, kteří u nás studovali právě v prvních letech existence školy a pozvaly je na společné povídání," popsal další zajímavé setkání ředitel.

Podle jeho slov jsou nejdůležitější pro školu děti a komunikace. „Pokud funguje komunikace uvnitř školy a také s obcí, tak pak už jde všechno. My tu máme hodně akční rodiče, kteří nám pomáhají. Takže se nám daří," dodal.