Vše oficiálně začalo v pondělí ráno pietním aktem, kdy modlitbu za zemřelé složil Georgij Biljak, pop pravoslavného kostela, u kterého jsou kříže umístěny.

Instalaci dřevěných křížů mají na svědomí dvě třebíčské aktivistky, učitelka Petra Kopečková a studentka Jana Dvořáková. „Možná si mnozí lidé řeknou, jaký má smysl vystavovat kříže, ale my jsme rádi, že žijeme v demokratické zemi a něco podobného vůbec můžeme udělat," podotkla Petra Kopečková. „My jsme narozdíl od Ukrajiny měli velké štěstí, že naše země přišla ke svobodě a demokracii nenásilnou cestou," doplnil ji místostarosta Milan Zeibert.

Symbolický hřbitov Nebeské setniny, jak se instalace křížů oficiálně jmenuje, pořádají organizace Dekomunizace a Téma dne. „Jsme rády, že něco takového můžeme udělat i v Třebíči, že můžeme uctít památku sto sedmi obětí, které udělaly něco pro svoji zemi a svobodu," řekla Jana Dvořáková. Pietního aktu se zúčastnili také studenti několika středních škol. „Události na Ukrajině moc nesleduji, ani o téhle akci bych nevěděla. Určitě je to ale zajímavý způsob, jak oběti připomenout," konstatovala studentka Veronika z třebíčské Hotelové školy.

Pečlivěji sleduje ukrajinské události pop pravoslavného kostela Georgij Biljak, sám Ukrajinec, který má na východě příbuzné a známé. „Tamní problém mě velice bolestně zasahuje. Občanská válka, která na Ukrajině probíhá, však nemůže mít vítěze. Je tam pouze krev, smrt a situace, která by se nikde dít neměla," podotkl.

TADEÁŠ MAHEL