Právě v předvečer tohoto křesťanského svátku se posejpky z květin v Menharticích dělají.

„Většinou děláme srdíčko, a když máme z čeho, tak doprostřed uděláme kříž," popsala Ilona Nováková z Menhartic. Tento tvar zvolila se svými dvěma dcerami i ve středu po šesté hodině večer, kdy se ženy do své posejpky pustily.

„Letos používáme černý bez, pod tím máme jasmín, pivoňky tam jsou. To zelené je břečťan a ještě doneseme růže, které máme na zahradě," popsala Nováková. Protože jde o pohyblivý svátek, materiál je pokaždé jiný. „Děláme z toho, co zrovna kvete," shodují se tamní obyvatelé.

Zvyk drželi v Louce a také v Hornicích

Dnes málo známý zvyk se dříve objevoval i v jiných vesnicích, ale v Menharticích se ho podařilo udržet. „Já pocházím z Hornic a tam jsme posejpky s mojí babičkou taky dělávaly. Minimálně tak do osmdesátých let. Ale dnes už ne. Myslím, že je dělávali i v Kojaticích, ale to už si nejsem jistá," vzpomínala Ilona Nováková.

Její tchyně, která se syny dělala před domem kříž, vzpomínala, že stejný zvyk za jejího dětství byl i v Louce u Jemnice. „Já odtamtud pocházím. A dělalo se to tam každý rok. Většinou se před vraty posypávalo květy, ale někteří už také dělávali obrazce," dodala Marie Nováková.

Jsou však také vesnice, které leží od Menhartic nedaleko a o podobném zvyku v nich lidé neslyšeli. „Mám kamarádku v Ostojkovicích a ta byla také překvapená, že to ještě nikdy neviděla," řekla Ilona Nováková.

Než nad Menharticemi začalo ve středu večer zapadat slunce, bylo před domy nejen na návsi více než deset květinových obrazců. Tradici je nutné udržovat i v roce, kdy posejpky vyšly doprostřed června a většina květin, které se většinou používají, je odkvetlých. „Ti, co to dělají každý rok, je udělají znovu. I když je letos toho materiálu méně," je přesvědčená Ilona Nováková.

Sama do tvorby posejpky zapojuje i nejmladší generaci, své dvě dcery. „Já bych z toho neměla sama takovou radost. Potřebuji pomocníky," vysvětlila.

Půvabné na posejpkách v Menharticích je, že každá je originál. Lidé používají různé květiny a skládají je do rozličných tvarů. „Buď dělají jako my srdíčka, nebo mají kruh a v něm křížek nebo křížek samotný. Jednou měli udělanou holubici. To bylo moc hezké. Na to jsme například v Hornicích nebyli zvyklí. Tam jsme měli buď srdce, nebo kruh," popsala Ilona Nováková.

Důkazem skutečnosti, že jde o živý zvyk je i fakt, že se k němu přidávají i lidé, kteří se do vesnice přistěhovali. Není však jediným. Zajímavá je i změna, která se udála pravděpodobně někdy v sedmdesátých či osmdesátých letech.

„Babička mi vyprávěla, že dříve se květy sypaly až ve čtvrtek ráno a ne ve středu večer, jak to děláme nyní," prozradila Ilona Nováková.

Potvrdila to i její tchyně. „Dřív se to dělávalo až ve čtvrtek před východem slunce. Na třetí hodinu jsem šla do kravína, tak jsem o půl třetí vstala a šla jsem dělat posejpku. Aby, než na Boží tělo vyjde slunce, bylo vše hotové. Pak babičky, které už byly staré, začaly sypat květy již večer, aby si to ulehčily. Ono se to ujalo a přidali se i další lidé," popsala Marie Nováková.

Kdo by chtěl posejpky spatřit, musí do Menhartic vyrazit co nejdříve. Nejlépe ještě dnes. Květy před domy ve slunečném počasí dlouho nevydrží. „Když některý rok prší, tak je to pěkné třeba celý týden. Ale jinak je to za dva, za tři dny suché a dělá to nepořádek, tak se to v sobotu smete a uklidí," doplnila Marie Nováková.