Že jsou na ně zvědaví, se ukázalo nedávno při Dni otevřených dveří, kdy si v hojném počtu přišli prohlédnout zrekonstruovaný dům i zevnitř. Od jara do podzimu pozorně sledovali stavební mumraj, kdy se z omšelého objektu klubala pohledná stavba.

„Reakce návštěvníků byly velmi pozitivní. Přinesli nám i květiny. Hodně se vyptávali, kdo tu bude bydlet. Bylo to moc milé,“ poznamenala Petra Tučková, ředitelka Denního centra Barevný svět, které zajistí personál, jež se bude o klienty chráněného bydlení starat.

Mirek z Kněžic

Ti se nastěhují v lednu. Půjde o Třebíčany i lidi z obcí v okolí, bydlení si budou platit ze svých prostředků. Důležité je, že mají na Třebíč vazbu. Bude mezi nimi rovněž mladík s Downovým syndromem. Jmenuje se Mirek a je z Kněžic. Na své nové bydlení už se byl podívat. „Těším se na kamarády. Líbí se mi tu moc,“ reagoval při návštěvě a všechno si zvědavě prohlížel.

Mirek dlouho bydlel sám v domku po rodičích a na dálku se o něj staral bratr, jak to jen šlo. Ale už to nebylo úplně ideální. „Mirek je sice velmi šikovný a snaživý, ale jsou situace, kdy je lepší, pokud má na blízku někoho, kdo ho přímo podpoří. Lidé s handicapem jsou navíc často lehce zneužitelní různými podvodníky, protože svému okolí příliš důvěřují,“ zmínila Tučková.

Zpočátku noční služby, pak už ne

Ve třech domácnostech chráněného bydlení v Demlově ulici budou žít vždy čtyři lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením, kteří jsou do značné míry soběstační. Pomáhat jim bude přes den šestičlenný personál. A první dva měsíce bude v domě bývat i noční služba asistentů. Než si klienti zvyknou a seznámí se s novým prostředím. Pak už budou asistenti v noci jen na telefonu.

Úklid i vaření

Každý klient bude mít svůj zařízený pokoj, v něm se sám postará o pořádek. V bytě se pak budou všichni čtyři obyvatelé podílet na domácích pracech včetně vaření, úklidu a praní. Postarají se i o okolní zahradu. Denní režim bude strukturovaný tak, aby se co nejvíc podobal běžnému životu. Předpokládá se, že přes den budou klienti chodit do stacionáře, někteří dokonce do zaměstnání. „V jiných chráněných bydleních je běžné, že si jejich obyvatelé dojdou na nákup nebo do kina, záleží samozřejmě na míře soběstačnosti. My jim zajistíme nácvik té situace, aby ji dobře zvládli,“ přiblížila Tučková.

Dvojice si zkusí soužití

Klienty chráněného bydlení budou muži i ženy a v jednom bytě bude žít dokonce pár – sice ne ve společné místnosti, každý bude mít svůj pokoj, ale každopádně si zkusí soužití.

Příští týden se uskuteční seznamovací schůzky. „Snažili jsme se zájemce rozdělit do bytů například podle toho, zda už se znají z dřívějška i podle míry potřebnosti. A pokud je známe, tak i podle povahových rysů, aby si vyhovovali. Ale může se stát, že to v některém bytě bude skřípat. Pak se bude ještě přeskupovat,“ vysvětlila Petra Tučková.

Denní centrum Barevný svět stejnou službu provozuje už v Jaroměřicích a v Hrotovicích. V Třebíči uspělo ve výběrovém řízení. „Třebíčská radnice vydala na rekonstrukci bývalé oční školy zhruba 11,5 milionu korun, velkou část pokryla dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí. Ve městě jde o pilotní projekt, není vyloučeno, že v budoucnu vzniknou v Třebíči další byty chráněného bydlení, zájem o ně je,“ uvedl mluvčí třebíčské radnice Ondřej Hedbávný. Na Třebíčsku je chráněné bydlení ještě v Náměšti, Pucově či v Okříškách.