Na dohled od Třebíče tu fiktivně nezvládlo nouzově přistát malé dopravní letadlo se čtyřicítkou cestujících a čtyřčlennou posádkou na palubě. Po dopadu na zem se rozlomilo na několik částí. Část cestujících zůstala uvězněna v trupu letadla, část byla roztroušena po okolí.


Po deváté hodině byl pro složky itegrovaného záchranného systému byl vyhlášen 3. stupeň poplachu. Část letiště včetně příjezdové silnice ke Stříteži byla uzavřena. Do akce vyrazilo okolo tří stovek zdravotníků, hasičů a policistů. Rozdělili se do dvou skupin – vyhledávací a záchranné.


Deset mrtvých


Přiletěly dva vrtulníky, bylo potřeba prohledat široké okolí včetně nedaleké přírodní nádrže Markovka. Posádce policejní helikoptéry se nakonec podařilo zachránit dva lidi z nepřístupného terénu. Bilance neštěstí? „Cvičení simulovalo nález 10 mrtvých, 15 těžce a 10 středně těžce zraněných pasažérů,“ informovala třebíčská mluvčí republikové policie Marcela Lavická.


Podstatnou roli při tréninku na hromadnou havárii takového rozsahu sehráli figuranti. Šlo z velké části o žákyně třebíčské „zdravky“. V sídle třebíčských profesionálních hasičů vyfasovaly zalaminovanou ceduli s popisem zranění, kterou si pověsily na krk. Potom je hasiči nalíčili falešnou krví, zdůraznili otevřené zlomeniny a poraněné tváře a autobusem je dopravili na místo.


Zraněné sanitky odvážely k ošetření do třebíčské nemocnice.

„Cvičení je od toho, aby se odhalily některé chyby, které by mohly ohrozit reálný zásah. Z praxe lékaře dobře vím, jak důležité je mít zásadní věci zažité a v tom vidím význam pravidelných cvičení,“ okomentoval akci hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Hodnocení proběhne při schůzi zástupců jednotlivých složek za několik týdnů. „Předběžně jsem s průběhem spokojen,“ prohlásil ředitel krajských hasičů Vysočiny Drahoslav Ryba.


Stalo se někdy na Třebíčsku něco srovnatelného? Před pěti lety se při cvičení Flying Rhino zřítil vrtulník typu Lynx britské armády nedaleko Kuroslep. Zahynulo tehdy šest Britů. V roce 1972 se zřítil opět vojenský vrtulník u obce Rudíkov. Havárii tehdy nepřežilo 10 lidí. Podobné neštěstí, jaké simulovalo cvičení u Kožichovic, je v Česku vyloženě výjimečné.


10. října 1962, tedy před dlouhými sedmačtyřiceti lety, se poblíž Újezdu u Brna zřítil dopravní Iljušin. Na jeho palubě letělo 42 pasažérů. Třináct z nich zahynulo. Pamětníci dodnes událost vnímají jako něco, co člověka poznamená na dlouhá léta. Terénem bloudili dezorientovaní lidé v šoku. Místní muž, který byl havárii nejblíže, měl skalpovanou hlavu, celý krvácel. V širokém okolí se povalovaly kusy letadla i lidských těl.