Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Starou kapličku zahrnuli lidé do skládky. Teď postavili novou

Vícenice u Náměště nad Oslavou – Když někdo v dnešní době postaví někde u cesty kříž, je to výjimečná událost. Ještě mimořádnější je stavba kapličky. Jako poctu Panně Marii Lurdské nyní vznikla na okraji Vícenic u Náměště nad Oslavou.

24.4.2017
SDÍLEJ:

Starou kapličku zahrnuli lidé do skládky. Teď postavili novouFoto: Deník / Černý Kamil

V neděli ji slavnostně posvětil náměšťský farář Tomáš Holý. Došlo k tomu za účastni mnoha desítek lidí, dechové hudby i krojovaných stárků.

Kaplička stojí ve východním okraji vesnice. Místo není náhodné. Podle pamětníků ještě v 70. letech minulého století stála asi padesát metrů od nové kaple jiná. V její blízkosti ale bujela skládka odpadu, která pohltila i kapličku. K jejímu definitivnímu zániku došlo při zahrnování skládky. Dochovaly se pouze sochy, které se před zbořením kaple přesunuly do vícenického kostela sv. Marka. 

Myšlenka na obnovu místa zasvěceného Panně Marii Lurdské vznikla ve Vícenících asi před dvěma roky. Výstavbu zastupitelé schválili na podzim 2015.

Na místě, kde stála původní kaplička, však stavět možné nebylo. „Kvůli ochrannému pásmu elektrického vedení, které tudy vede. Museli jsme proto novou kapli postavit asi o padesát metrů vedle,“ vysvětlil vícenický starosta Alois Kopuletý.

Malá sakrální stavba stojí na velmi klidném a příjemném místě. Opodál se nachází rybník a rozlehlé lesy, které oddělují Náměšť nad Oslavou a Vícenice. Kaple přitom není daleko od vesnice ani zpevněné komunikace. „Výstavbou kapličky a úpravou okolí došlo k povznesení tohoto místa. Jsem si jist, že se stane cílem procházek pro načerpání potřebných sil v dnešní uspěchané době, a to jak pro naše občany, tak také pro lidi z okolních obcí a turisty,“ dodal Alois Kopuletý.

Nová kaplička není pouze obecním projektem. Na jejím vybudování se anonymně podíleli lidé, kteří ve svých chytrých mobilech používají aplikaci EPP – Pomáhej pohybem. Za metry a kilometry, které ušli, ujeli na kole nebo třeba na bruslích poslali na výstavbu kapličky body, které Nadace ČEZ přeměnila na koruny a darovala je obci. „Uživatelé aplikace EPP vysportovali 120 tisíc korun,“ podotkla Jana Štefánková ze společnosti ČEZ.

Celkové náklady na vytvoření projektu a stavby dosáhly 300 tisíc korun, z toho 180 tisíc zaplatila obec ze svého rozpočtu.

Podle Jany Štefánkové je to poprvé, co Nadace ČEZ podpořila na Třebíčsku výstavbu kapličky. „A je skutečně nádherná,“ řekla. „Chtěla bych všem popřát, aby jim toto posvěcené msto sloužilo k vyprošování ochrany od Panny Marie a naopak jí aby se tady dostávala úcta, kterou si zaslouží. Byla bych ráda, kdyby toto místo sloužilo i poutníkům z okolí, aby si tady mohli poskládat své životní hodnoty, tak jak mají správně být,“ doplnila Štefánková.

Zasvěcení nové kapličky Panně Marii Lurdské se shoduje s tím, které měla původní kaplička pohlcená odpadem. „Právě Panna Maria je dokonale svatá, proto se k ní s takovou důvěrou utíkáme. Potřebujeme se k ní obracet, abychom se přiblížili k Bohu, proto tady tato kaple je,“ poznamenal farář Tomáš Holý při jejím svěcení.

Panna Marie Lurdská se měla zjevit ve francouzských Lurdech v roce 1858 mladé Bernardettě, která byla později prohlášena za svatou. Lurdy se staly jedním z nejnavštěvovanějších římskokatolických poutních míst na světě.

Autor: Kamil Černý

24.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení