Podle dalšího pořadí usednou v novém zastupitelstvu také Vilém Kratochvíl a Jaromír Holoubek. Jako jediný z pětičlenné kandidátky Pucov krásnější se do obecního zastupitelstva probojoval Petr Pavlíček, který je současně nejmladším kandidátem.

Mandát nově zvoleným zastupitelům končí na podzim, kdy proběhnou v celé zemi nové volby do zastupitelstev obcí. Pucov byl jednou ze čtyř vesnic v republice, kde probíhají volby do zastupitelstva dvakrát během letošního roku. Na volby zde došlo pro snížení počtu zastupitelů z pěti na čtyři, kvůli odstěhování jedné zastupitelky.

Atmosféru v obci při své sobotní cestě z volební místnosti okomentoval osmadvacetiletý Jan Kašpar: „Dneska přijdou všichni. To je jasné.“
A na jeho slova vpodstatě došlo. Ze zhruba stodvacítky obyvatel jich mělo volební hlas 101. „ K volbám přišlo 82 lidí. Zaznamenali jsme i jeden neplatný hlas,“ uvedla Zdeňka Matoušková, předsedkyně volební komise.

Co se jim líbí, a co ne

Na cestě do volební budovy zastihl Deník Václava Řezaninu, který k situaci v obci poznamenal: „Rozhodně by se tu mohly zlepšit silnice a cesty. A hlavně – mezilidské vztahy.“

Přání napravení mezilidských vztahů zmiňovali i členové volební komise. Jinak je tu prý takřka vše nezbytné pro příjemný život na vsi – nádherná krajina, pro pohodlí zavedený plyn, elektřina, telefon i voda.

„Myslím, že v Pucově je příjemné bydlení. Říká to i dcera. Máme tu nádhernou přírodu a nový rybník Tály u Hájenky, který se vybudoval z evropských dotací. Navíc je to odtud kousek do Náměště i Velké Bíteše. A na dálnici je to taky blízko,“ vyjmenovává Zdeňka Matoušková pozitiva bydlení v Pucově.

To ovšem neznamená, že by nebylo v obci co zlepšovat. „Mohlo by tu být více sportovních hřišť. A také by prospělo, kdyby u vjezdu do obce namontovali radar na měření rychlosti, auta tu jezdí rychle. To by prospělo bezpečnosti i zdejších dětí,“ přidal svůj názor šestapadesátiletý František Kašpar. Podle Josefa Pavlíčka, člena volební komise, by stačily častější policejní kontroly.

Nemalé pozitivum pro lidi v Pucově je, že si je obec předchází četnými příspěvky – 5 tis. korun při narození dítěte, 5 tis. korun pohřebné pro zemřelého občana, tisícikorunu dostanou při 80. narozeninách a každých dalších.

Nechybí ani zábava

I přes malý počet obyvatel se mohou místní pyšnit několika tradičními akcemi. „Měli jsme tu ostatky, teď tu bude poslední týden v květnu pouť. A také tu pořádáme tradiční Běh do Křibu. Ten tu běhají všichni – od nejmenších až po důchodce. Taky jsem běhával. Je to běh na 80 metrů do kopce s převýšením pětačtyřicet stupňů,“ objasnil Josef Pavlíček. „Bývá tu na běhu stopadesát startujících a přijíždí sem i trénovaní atleti,“ doplnil Jindřich Bernat.

Na 1. máje si tu užívají oslavy svátku práce v recesistickém duchu. „Není to o prosazování totality. Recesí se snažíme připomínat, jaké to bylo, aby se to nevrátilo,“ zmínila Matoušková.

O budoucnosti obce – co se připravuje:
– 60 stavebních míst převážně na soukromých pozemcích
– výstavba fotovoltaické elektrárny v bývalém areálu družstva
– rekonstrukce obecního úřadu
– výstavba nové cesty od křižovatky na Jindřichov
– rozšíření vodovodu k novým stavebním místům
– nové dopravní značení v obci s informativním měřičem rychlosti