Průběžně se proto učitelé celý týden přelomovému období věnovali. A v pátek 15. listopadu vše vyvrcholilo společnou akcí na nádvoří školy. Podle hesla – kde slova nestačí, nejlepší je zážitek.

Ředitel v kožichu

Ti menší vyrazili s mávátky jako na 1. máje, někteří se proměnili v jiskry, čili nejmladší angažovanou socialistickou generaci. Jiskry se dočkaly dekorování rudými šátky a povýšení do stavu pionýra.

Atmosféru dokreslovali svými proslovy soudružka a soudruh u mikrofonu, nechyběla dobová hudba. Kdo tu éru zažil, vzpomene si na sovětskou píseň Pusť vsigdá bůdět ňébo. Na vše dohlížel patřičně slizký nomenklaturní ředitel školy, oblečený do tmavězeleného krimplenového obleku a umělého kožichu.

Obří srdce pro Havla

Socialismus vystřídalo znázornění protestního období v listopadu 1989. Starší ročníky už měly připravené transparenty. Ve finále několik set žáků utvořilo srdce pro Václava Havla. Školáci se vměstnali do šablony naznačené na dlažbě, nad hlavu zvedli červené výkresy. Při pohledu ze střechy školní budovy bylo srdce krásně vidět.

Ochutnávka atmosféry přelomové doby končila písní Marty Kubišové Modlitba pro Martu a československou státní hymnou.

Ilustrační foto
Hurá na led. Veřejné bruslení na Třebíčsku začalo