Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Se Sokoly se město zatím nedohodlo. Areál chátrá

Jaroměřice nad Rokytnou - Velký sokolský areál s víceúčelovou budovou, s malým ale útulným fotbalovým a atletickým hřištěm a tenisovým kurtem. Vše už několik desetiletí chátrá.

11.3.2014
SDÍLEJ:

Bohaté plesy, závody a cvičení jsou v sokolském areálu v Jaroměřicích minulostí. Společenský sál zahalil prach, budovu „zkrášlili“ sprejeři, fotbalové hřiště půlí vyšlapaná pěšinka a tribuny pokryl mech a plevel.Foto: Deník/ Kamil Černý

Lidé z Jaroměřic a okolí vzpomínají na krásné plesy nebo akce pořádané Svazarmem či zahrádkáři.

„Bývala to nádhera, jen těžko popsatelná. Pořádali to tam myslivci, hasiči, bylo to centrum kulturního života ve městě," vzpomínala jaroměřická seniorka Květoslava Kacetlová. Přidal se k ní František Slavíček z nedaleké Ohrazenice. „Do Jaroměřic jsem chodil na devítiletku, do sokolovny jsme šli vždycky cvičit," připomněl.

Místní tělovýchovná jednota sokol stojí před svým zánikem. V minulých letech se sice objevily snahy na znovuoživení sportovního a kulturního stánku. Několik oken je nových plastových. Místo obnovy se ale objevily dluhy ve výši téměř jednoho milionu korun. „TJ Sokol Jaroměřice tu sokolovnu v podstatě prohospodařil," řekl Jaroslav Soukup, starosta města, které má zájem areál převzít. Už nejméně třetím rokem probíhají jednání mezi Jaroměřicemi a Sokolskou župou plk. Švece, která chátrající areál po skomírající jednotě převzala. Zatím však bez kýženého výsledku. „Kdyby došlo k dohodě před rokem, tak by se ten necelý milion nevyhodil. Takhle přišel vniveč za různé studie a žádosti o dotace, které už od počátku neměly příliš velkou šanci na úspěch," poznamenal starosta Soukup.

Nabídky se liší o miliony korun

Zastupitelé města na svém posledním jednání záměr převzít sokolský areál potvrdili. Potíž je v částce, kterou jsou ochotni uvolnit. Zatímco Jaroměřice nabízejí necelý milion, tedy výši dluhů po zaniklé jednotě, sokolská župa má představu více než sedmkrát vyšší. „Částka necelých sedmi a půl milionu vzešla ze znaleckého posudku. Není to nic přemrštěného, je to reálná částka za takovou stavbu," řekl jednatel Sokolské župy plk. Švece Martin Zuzaňák.

Suma, kterou nabízí město, podle něj ani nedosahuje pozůstatku, který po sobě tělovýchovná jednota zanechala. „Nejde přece jen o závazky, které jsme za vedení jednoty hradily. Jsou s tím spojené i další stotisícové částky spojené s převodem majetku. Ty ještě budeme muset odvést. Celkově to tak bude jeden a půl, možná dva miliony korun," upozornil Zuzaňák.

Když k tomu připočteme skutečnou hodnotu majetku a prostředky na provoz oddílu tenisu, který chce sokolská župa v Jaroměřicích zachovat a nadále podporovat, vznikl požadavek 7,5 milionu korun. „Místní sokolská jednota k tomu nepřistoupila dobře, dlouhodobě se ukazovalo, že chybí zájem starat se a pečovat o svěřený majetek, o to lépe se ale k tomu musíme chovat teď my a být správnými hospodáři," líčil jednatel župy.

O její nabídce ale město odmítá diskutovat. „Nebudeme se vnucovat. Je třeba říct, že i pro město to bude břímě. Jen rekonstrukce sokolovny vyjde na deset milionů korun. Buď se domluvíme v rozumných mezích nebo to bude dál chátrat, až to spadne," podotkl jaroměřický starosta.

Místní lidé a pamětníci zlatých časů sokolovny by uvítali urychlené řešení. „Pro město jako jsou Jaroměřice je toho obrovská škoda. Všechno je ale o lidech. Nechápu, proč se to sokolům nepodařilo zachránit nebo proč se o to nesnažili," poznamenala Květoslava Kacetlová.

Vedení župy je připraveno o ceně jednat, přiblížit se představám města ale bude víc než obtížné. „To, co nám nabízí, je výrazně rozdílné od investice, kterou jsme museli vynaložit na vyrovnání všech pohledávek za tělovýchovnou jednotu," připomněl Martin Zuzaňák.

Obnovu sokolů v Jaroměřicích nebo provozování areálu župou prakticky vyloučil.

Podle starosty Jaroslava Soukupa by ale neměla být v otázce sokolovny řeč pouze o penězích. „Nechápu, proč župa trvá na takové sumě, když nám jde o to, aby sokolovna sloužila účelu, ke kterému byla v roce 1923 vybudována," upozornil.

„Je třeba si uvědomit, že ji nebudovala župa nebo TJ Sokol Jaroměřice, ale místní občané brigádnicky, zdarma v akci Z. Myslím, že město je důstojným garantem toho, že sokolovna bude sloužit opět jim," mínil.

Autor: Kamil Černý

11.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení