Maskovaní muži v tichosti briskně pročešou okolí rozsáhlého objektu, rozestoupí se, jeden z nich zamíří na rampu a rozbrušovačkou přeřízne zámek. To ostatní už probíhá velmi rychle.


Zakuklenci hlasitě a důrazně vpadnou dovnitř a za chvíli vyvádějí dva Vietnamce. Každého zvlášť soukají do připraveného auta a odvážejí k výslechu. Otevřenými vraty se po nádvoříčku rozline specifický odér zelené marihuany. Kriminalisté právě odhalili jednu z největších ilegálních pěstíren konopí v Česku. Uvnitř opuštěného skladiště tu vietnamský drogový gang stihl od konce srpna v tichosti a utajení vybudovat sofistikovanou fabriku, ve které se právě zelená na pět tisíc rostlin. Třetí Vietnamec zůstává uvnitř a přihlíží, jak zákon velí, vyšetřování a zabavování věcí. „Pachatelé zamířili k výslechům, čeká je vazba. Hrozí jim odnětí svobody až na deset let za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami a jedy,“ informovala mluvčí republikové policie Třebíč Marcela Lavická.


Opodál se hloučkují zaměstnanci ze sousední prodejny barvy – laky a z výrobny hausbótů. To, co nějaký čas tušili, se stalo realitou.


Kdy poteče voda?


„Tam se z druhé strany baráku, je to dobře vidět od kolejí, mlžila okna, která měli zadělaná igelity. Potom už byly úplně promáčené zdi pod nimi. Nedalo nám to a tak čtrnáct dnů zpátky jsme vylezli na střechu a očuchávali, jestli neucítíme marihuanu,“ popsal jeden z dělníků. Skladiště si Vietnamci pronajali v srpnu. Navenek se v něm ale vůbec nic nedělo. Tedy alespoň přes den.


„Myslíme si, že přijížděli v noci, brána se tu nezavírá. Sklopili zrcátka u auta a zajížděli tam těmi žlutými prosklenými dveřmi vepředu. Největší sranda byla před dvěma týdny. To se spravovala křižovatka naproti a nešla tu v celém areálu voda. Jediný, koho to zajímalo, byla ta parta Vietnamců. Pobíhali tu a opravdu jim to dělalo starosti,“ chechtají se škodolibě chlapíci v hloučku. Elektřinu si cizinci stáhli načerno.

Udělali si vlastní přípojku. Rostliny pěstovali takzvanou hydroponní metodou. To znamená, že v květináčích nebyla hlína, ale živný roztok, do kterého byly zavedené jehly. Rostliny tak rostly o padesát procent rychleji, nehrozilo napadení škůdci a chorobami.


Stačilo zajistit svícení lampami, cirkulaci vzduchu, regulaci teploty a vlhkosti a především časovače spínání osvětlení a cirkulačních ventilátorů. Pěstitelský gang patrně prozradil průsak vody, protože pod skladištěm je ještě jedno patro, které má jiná firma. A ta si všimla provlhlých stropů.


Co bude se zabavenými rostlinami? Poputují na brněnský Odbor kriminalistických technik a expertíz. „Vybere se vzorek, několik rostlin, které se usuší. Technici pak stanoví obsah THC a procentuálně toto množství přepočítají na celý objem,“ popsal mluvčí brněnské republikové policie Petr Nečesánek. I zbytek rostlin policisté usuší, a to ve svém skladišti v brněnské Pražákově ulici. Celá úroda pak poputuje do Zlína, kde je spalovna.


Vyletí ve Zlíně komínem


„Za přísného dozoru policistů, pracovníků zlínského krajského úřadu a hygieny bude usušená marihuana spálena,“ doplnil Nečesánek.


Třebíčská policejní mluvčí Lavická podobný případ, jaký nyní kriminalisté odhalili, v regionu nepamatuje.


Zatím ani nechtěla komentovat, na kolik by si pěstitelský gang mohl přijít peněz, pokud by úrodu prodal. Velmi záleží na odrůdě, způsobu pěstování. Gram nejkvalitnější holandské odrůdy s vysokým podílem látky THC stojí „na ulici“ okolo 250 korun.


Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyšetřují od začátku letošního roku pět případů nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku.


Ve třech případech se jednalo o pachatele, kteří pěstovali rostliny konopí v počtu do 33 rostlin. Mezi závažnější případy svým rozsahem patřilo koncem října odhalení pěstírny konopí v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku, kde se kriminalistům podařilo zajistit dvě stovky rostlin.


České zákony podle Marcely Lavické nedovolují pěstování marihuany. U koho policisté najdou množství do patnácti gramů, ten se dopustil přestupku. Mít u sebe vyšší množství už je trestný čin.