Nejčastějšími zákazníky jsou členové skupin historického šermu. Ale dělá i kousky do muzeí či do soukromých sbírek.

„Mám například zákazníka v severních Čechách, který si u mě nechal vyrobit tři zbroje a asi deset přileb. Jen proto, že mu zkrášlují obývák," řekl Mojmír Vrtal.

Se svým nezvyklým zaměstnáním začal před dvaceti lety a za tu dobu mu rukama prošla celá řada výrobků od starověku až po novověk.

„Začalo to tak, že jsem šermoval ve skupině historického šermu a snažili jsme se vybavit. Vzhledem k tomu, že jsem byl jako zámečník od železa, tak jsem řekl, že do toho zkusím jít," popsal začátky Vrtal.

Nejprve vyráběl zbroje pro sebe a kamarády ze své skupiny a nakonec se z toho stala jeho hlavní živnost i celoživotní koníček. Začátky však nebyly vůbec jednoduché. „Za mě se to nevyučovalo a nebyl ani příliš rozšířený obor umělecký kovář. Zkoušeli jsme, testovali," vysvětlil platnéř.

Podle filmu

Dnes se dá, podle jeho slov, spousta informací najít na internetu. Před dvaceti roky však takové možnosti nebyly. A také požadavky zákazníků byly jiné. Častěji přišel někdo, že chce přilbu z konkrétního filmu, než z roku 1350. „Tehdy letěl film Excalibur, všichni chtěli mít zbroj z Excaliburu. Lidi byli motivovaní hlavně filmy, protože té dokumentace tolik nebylo," dodal Vrtal.

Kdo o uplynulém víkendu do dílny Mojmíra Vrtala zavítal, mohl si prohlédnout gladiátorskou přilbu, zbroj z 15. století i celou řadu dalších zajímavých kousků. A dozvěděl se také, jak se která část zbroje vyrábí.

Platnéř je jakási kombinace kováře a krejčího. Člověka, který chce zbroj na sebe, je nutné změřit přesně jako u krejčího a sám musí přijet rovněž na zkoušku. Roli hrají i pouhé centimetry. „Musí se vyrobit na konkrétního člověka. Když v ní chce bojovat, nesmí ho omezovat. Já ve své udělám i kotrmelec," sdělil platnéř Vrtal.