„Podíváme se na to a rozhodneme se, jestli to pojedeme ještě jednou," velí režisér Václav Křístek. „Tak to zkusíme ještě, ale musíme počkat na slunce," rozhoduje hlavní muž na place.

Navzdory všem zábavným hereckým historkám, natáčení je především o čekání. Zejména pro místní komparzisty. „Jsme tu již od rána. Myslel jsem, že zatím budeme moci ujídat ze svatební hostiny, než na nás přijde řada," bere čekání s humorem komparzista Šimon Benda z Třebíče.

Čeká v kostýmu pážete na svůj velký úkol. Má při svatbě podávat jeden z prstenů. „Zeptali se nás kluků, kdo chce podávat prsten. Oni se po sobě koukali a já se přihlásil. Ještě se mě ptali, zda jsem šikovný, ale na odpověď naštěstí nečekali," popsal Šimon Benda.

Obyvatelé Třebíče se na natáčení mohli dostat přes casting, který se konal v druhé polovině srpna. „Na castingu nás bylo asi čtyři sta a vybrali asi šedesát lidí," zmínil Jan Peka z Třebíče, který ve filmu hraje jednoho z dvořanů francouzského krále.

Čekat všichni navíc musí 
v kostýmech, což také není jednoduché. „Jsou krásné. Je to zážitek, ale nemohu v šatech pořádně zvednout ruce," ukazuje dvořanka Anna Kousalová z Třebíče.

Hlavní role Karla IV. a Blanky z Valois hrají ve snímku Kryštof Hádek a Tereza Voříšková. S těmi se však Třebíčané při natáčení setkat nemohli. Blanka a Karel se brali v šesti letech, takže v bazilice před oltářem stáli jejich dětští herci. S těmi natáčení absolvovali i jejich rodiče. „Zavolali nám z České televize, kde mají naši fotku, abychom přišli na casting. A vyšlo to. Pak se nás ještě pan režisér zeptal, zda jim půjčíme i jeho mladšího bratra. Ten si za týden zahraje tříletého Karla," sdělila Tereza Rýmská, maminka malých Karlů.

Film by se měl objevit v televizi příští rok u příležitosti 700 let od narození Karla IV.

Se Zedníčkem

Od pondělí do čtvrtku se točilo také v Boňově a Častohosticích. Vznikaly tam scény do nového seriálu České televizi Četníci z Luhačovic.
Ještě před natáčením nabíral filmový štáb lidi do komparzu. Mezi vesničany, kteří při jedné ze scén našli tělo mrtvé dívky u kostela v Častohosticích, se objeví třeba Josef Krejcar z Příložan. „Být v televizi vedle Pavla Zedníčka a dalších herců je pěkné. Navíc když jsou to normální lidé, kteří se umějí bavit," pochvaloval si Josef Krejcar.

Při natáčení v Boňově hrál místního domorodce. „Měl jsem představovat starého muže, tak jsem hned od začátku chodil v předklonu, jako že mě bolí záda. Filmaři mi to ani nemuseli říkat a líbilo se jim to," vzpomínal.

Na čtvrteční natáčení u častohostického kostela se přišly podívat desítky místních lidí. „Vidět takové herce při práci se jen tak na vesnici nepoštěstí. Jsem tady už asi hodinu," řekl Miroslav Chvátal z nedalekých Vesců.

Také on má zkušenosti z filmového natáčení. „Je to ale už třicet, možná čtyřicet let, co se i v Náměšti točil jeden holandský seriál," připomněl tehdejší komparzista Miroslav Chvátal.

V Častohosticích se ve čtvrtek dopoledne připravovala scéna, kdy četníci z Luhačovic přijíždějí k mrtvému tělu mladé ženy. „Rozejděte se, tady zemřel člověk, není tady žádná promenáda," rozkřikl se ještě při zkoušce směrem 
k vesničanům velitel četníků Radomír Vlach, kterého v seriálu ztvárňuje Karel Dobrý.

Ostrému natáčení předcházelo několik cvičných příjezdů koňského povozu s četnictvem na místo tragické události. Jak by měla scéna vypadat, určoval režisér Biser A. Arichtev. „Jsme rádi, že jste se na nás přišli podívat. Prosím vás ale o klid, necvakání fotoaparátů a vypnutí telefonů," řekl k opodál stojícím skutečným obyvatelům Častohostic.

Četníci z Luhačovic by se na televizních obrazovkách mohli objevit v roce 2017.