Původně měly být práce hotové už do konce října. Další termín zněl konec listopadu. Poté zase 10. prosince. Zábrany ze silnice první třídy zmizely až čtyři dny před Štědrým dnem.

„Komunikace je průjezdná bez jakéhokoli omezení. Podchod je podchodný také,“ oznámil včera po poledni místostarosta Vladimír Malý.

Podchod je osvětlený a je osazen kamerovým systémem, který je napojen na městskou policii. Ne vše je ale hotové. „Jsou tam ještě určité nedodělky, které vzhledem k počasí se udělají, jakmile nastanou vhodné klimatické podmínky,“ poznamenal místostarosta.

Stavební firma za prodlení zaplatí penále. „Sankce je ve výši 15 tisíc korun denně. Firmě bude za každý den toto penále účtováno. Částka bude odečtena od poslední faktury,“ řekl starosta Pavel Pacal.

Zdržení nastalo dílem kvůli velmi tvrdému podloží, se kterým se stavbaři potýkali. Svou roli sehrála i organizace práce na stavbě.

Cena stavby je podle původního rozpočtu 12 a půl milionu korun bez daně. Z vlastního rozpočtu zaplatí třebíčská radnice jen zlomek ceny. Státní fond dopravní infrastruktury na akci vyčlenil osmdesátiprocentní dotaci, další dva miliony korun přidal Kraj Vysočina.

Slavnostní otevření dlouho protahované stavby radnice nechystá. Tedy alespoň do doby, než zimu vystřídá jaro a na silnice vyrazí cyklisté. Protože podchod pod frekventovanou silnicí je určen vedle chodců i jim, páska se bude stříhat, až budou moci být u toho.

O podchodu

Podchod pod Sucheniovou ulicí budou moci využívat chodci a cyklisté jedoucí po stezce Jihlava - Třebíč - Raabs, která právě tímto místem vede. „V současné situaci musí cyklista vyvézt kolo na násep a překonat velmi frekventovanou silnici. Tento podchod je zde potřeba, je v zásadním místě a měl být vybudován už při stavbě silnice," podotkl již dříve Pavel Pacal.

Podchod začíná u schodů spojujících ulice Vítězslava Nezvala a Sucheniovu před prodejnou Bernard. Ústí na protější straně v ulici Na Potoce, odkud lze pokračovat do Libušina údolí.