Plošiny jsou cestujícím k dispozici už i v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Kostelci u Jihlavy, Přibyslavi, Světlé nad Sázavou, Telči, Třebíči, Žďáře nad Sázavou a Pelhřimově. Nové plošiny se pořídily za přispění kraje Vysočina, města Horní Cerekev a městyse Okříšky, Správy železniční dopravní cesty a Konta Bariéry.

Pořizovací cena jedné ruční zdvihací plošiny pro cestující na vozíku se pohybuje kolem 180 tisíc korun.

„Vítám tuto aktivitu jak z hlediska ochrany životního prostředí, protože přispívá k popularizaci ekologické železniční dopravy, tak i z pohledu zastupitele a starosty Okříšek, kde se rozšíří nabídka služeb pro handicapované spoluobčany a další návštěvníky,“ konstatoval radní kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.

České dráhy v posledních několika letech každoročně výrazně navyšují počet bezbariérových spojů. V jízdním řádu 2011 je zavedeno již 2 562 bezbariérových vlaků. To je o 440 spojů více oproti jízdnímu řádu 2010 a představuje to 36 % z denního průměru vypravených vlakových spojení Českých drah. V dálkové dopravě je vozem upraveným pro vozíčkáře vybavena téměř polovina všech spojů. Zavádění nízkopodlažních vozidel v regionální dopravě přitom usnadňuje cestování nejen vozíčkářům, ale také seniorům, maminkám s kočárky nebo dalším osobám se zhoršenou možností pohybu například v důsledku léčby zranění.

„Snahou Českých drah je co nejvíce zpřístupnit cestování vlakem handicapovaným. Věřím, že další rozšíření stanic vybavených zdvihací plošinou je toho důkazem. Momentálně máme takto zajištěná nejdůležitější přestupní místa, jedná se jedenáct stanic na Vysočině. Díky tomu mohou naši imobilní cestující cestovat do dalších míst i mimo náš kraj bezbariérovými spoji, například rychlíkem mezi Brnem a Plzní,“ uvedla ředitelka Krajského centra osobní dopravy ČD v Jihlavě Lenka Horáková.