Takových matoucích a nepřehledných křižovatek je na Třebíčsku několik. Vyloženě lahůdkové pak jsou v Dolních Lažanech, v Lipníku nebo v Jaroměřicích. Místní o nich shodně tvrdí: „Ta naše je určitě nejstrašnější v okrese.“

V Dolních Lažanech je táhlá křižovatka s vjezdy, které patrně kopírují historické cesty kolem domů. Výsledkem je chaos a špatný rozhled. Když řidič přijíždí od Moravských Budějovic, je na hlavní. Sjíždí z kopce v domnění, že má situaci pevně v rukou. „No a to je právě ta chyba. Často sem vjíždějí náklaďáky od Jaroměřic a ty se s tím vůbec nemažou. Asi že si připadají na širší silnici nebo co, prostě nerespektují, že musejí zastavit a vjedou tam,“ vylíčila situaci dvojice místních, kterou Deník oslovil.

Loni na přelomu léta a podzimu se tu osobní auto srazilo s kombajnem. „To nebyla jediná nehoda, tou dobou se tu staly další dvě, jeden pán měl velkou smůlu, boural s autem dva týdny starým. Mizerné je to i ve směru od Lesonic,“ doplnili lidé z Lažan.

Starostka Jiřina Krotká dostala od zastupitelů pověření, aby zkusila vyřídit zpřehlednění problematického místa. Křižovatka je sice opatřená zrcadly, ale ta jsou poměrně malá. „Myslím, že v Lažanech není jednoduché a levné řešení, svou roli hrají i výjezdy od domů. Je fakt, že tam jednotlivé silnice nejsou výrazně stavebně odlišeny. Možná, kdyby se to tam celé zúžilo a prostor nebyl tak roztahaný, řidiči by si byli jistější,“ zmínil dopravní inženýr Jan Roudenský.

Doslova dopravní rébus mají v Lipníku. Kdo tudy nejezdí pravidelně, má u zastávky autobusu za rybníkem potíž vyznat se, jak je to s předností. „To je další místo, kde neexistuje laciné řešení. Když bychom nechali namalovat na silnici vodorovné značení, stačí trocha sněhu a řidiči jsou tam, kde byli. Křižovatka bude přehledná jen po výrazném stavebním zásahu,“ konstatoval Roudenský. Poslední „ťukanec“ se tu stal před dvěma týdny. Deník včera oslovil dva šoféry, kteří měli cestu přes Lipník a nebyli místní. Oba se jednoznačně shodli vždycky raději zastaví a dají přednost všem, než mít rozbité auto.

„No to je špicová křižovatka, co vám budu povídat. Chystáme nový územní plán obce, v něm je zanesený kruhový objezd. Tím by se vyřešilo vše. Ani by nebyl problém s výjezdy od nemovitostí, místa je tam opravdu dost. Chybí už jen pět, šest milionů na realizaci,“ řekl s mírnou nadsázkou starosta Lipníka Josef Novotný. Podle něj by se taky zamezilo průjezdu řidičů přes zastávku autobusu.

Dvě opravdu nepříjemné křižovatky rychle za sebou jsou v centru Jaroměřic. Jedna je křížením Březinovy ulice a silnic od Boňova a autobusového nádraží úzká, nároží domů, zrcadla, silný provoz. Víc není třeba dodávat. Kdo zabočí právě k „autobusáku“, dostává se vzápětí do nepřehledné pasti u hasičské zbrojnice. „Tam stačí, aby na sebe narazili dva neústupní řidiči a malér je na světě. Místo není jednoznačně definované. Možná by situaci vyřešil dělící ostrůvek s osazenými značkami,“ podotkl dopravní inženýr Roudenský.

Starosta Jaroměřic Jaroslav Soukup sdělil, že se město chystá pro děti, které jdou od autobusu, zřídit ještě jeden přechod pro chodce. Myslí si, že by možná pomohlo, kdyby silnice od hasičárny ke hřišti byla jednosměrná. Ulice a výjezdy tu ústí do krajské silnice, podle něj by případné řešení měli hledat krajští odborníci.

Jaké dopravní místo na Třebíčsku dělá problémy Vám?