Sněžit má ještě ve čtvrtek do čtyř odpoledne, vítr v nárazech fouká rychlostí až devadesát kilometrů za hodinu.

Silničáři stále dokola prohrnují úseky, které jsou během pěti minut opět zaváté. Sjízdnost mezi vesnicemi v kopcích udržují s maximálním vypětím. Deník měl možnost projet si v sypači Krajské správy a údržby silnic Vysočiny trasu z Třebíče na hranice okresu ke Kamenici a zpět. V bílé mlze, závějích a chvílemi i krupobití nezapomenutelný zážitek. „Pojede s vámi František Zimola. Je to zkušený šofér, několikrát získal pohár v Silničářském rodeu. Po cestě jsou hodně nepříjemná místa, ale Franta je machr, není čeho se bát,“ říká mi třebíčský dispečer Pavel Kosička. Nastupuji ráno v devět do zánovního auta a vyrážíme. Už za Třebíčí u bažantnice je jasné, že skončila legrace. Vítr žene z polí masu prašanu, v bílé tmě máme oproti malým autům jednu výhodu – sedíme mnohem výš, vidíme aspoň něco. „Kolega tudy jel před chvílí, ale jakoby tu nikdo nebyl. Nezbývá než v krátkých intervalech hrnout a hrnout. A sypat kopce,“ říká Zimola.

Podle jeho slov je to určitě nejhorší den této zimy vzhledem k tomu, že sníh zatím chyběl. Patnáct centimetrů, co má v průběhu dvou dní napadnout, při silném větru působí pravou kalamitu. Potkáváme pošťácké auto. „Pošťačky obdivuju, musejí najezdit desítky kilometrů v tomhle. Šikovné ženské,“ poznamenává Zimola.

V kabině má puštěné rádio. Každých deset minut lidi telefonicky hlásí, kam vůbec nevjíždět. V Harrachově na druhé straně republiky spadla lavina, čtyři hodiny nikdo neprojede. U Zašovic kamiony. Směrem na Budišov závěje. V Třebíči na Hrotovické čtyři auta v sobě a kolona. Na dálnici bouračka. Vypadá to, že úplně nejlepší je zůstat doma.

„Když se v tomhle počasí ráno chystám do práce, nejvíc se netěším na úseky Radošov a Horní Smrčné. Jsou tam hodně nepříjemné kopce,“ říká silničář. Projíždíme Čechtínem i s jeho velkou zimní zvláštností – ledopádem v hasičské nádrži. „Přes vsi jezdím pomalu, místní si odhrnují chodníky před baráky, kdybych jel moc rychle, mají celou závěj zpátky a můžou začít znovu,“ zmiňuje šofér sypače. Na trase zná každý obrubník a nerovnost na vozovce.

Blížíme se na radošovskou křižovatku. Zatím jsme potkali jen tři, čtyři auta, na krátko vykouklo slunce, teď ale padá smršť mokrých krupek. Silnice je jak mýdlo. Za Radošovem potkáváme mladou ženu ve škodovce, je skoro neuvěřitelné, že cestu zvládla. Na samotě u Horního Smrčného právě majitel prohrnuje příjezdovou cestu čtyřkolkou s radlicí. Sjezd do Smrčného je podle Zimoly strašně nepříjemný, úzká cesta vede těsně mezi domy, na jedné straně příkop, asi vůbec nejhorší místo.

Vracíme se a u Čechtína je čerstvě zapadlé volvo, jeho majitel míří pro traktor do vsi. Jsme v Třebíči, sluníčko rozpouští sníh, přesto mají silničáři nasazenou veškerou techniku v terénu. Celkem pětadvacet sypačů a dvanáct traktorů. Loučím se s Františkem Zimolou. Za středeční „dvanáctku“ najede celkem přes tři sta kilometrů.

Kalamita a doprava na Vysočině 15. 2.

- Ve středu se do odpoledních hodin jevila jako nejvážnější série nehod na 97. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Ve 13.30 hasiči evidovali šedesát havarovaných aut, podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové na místě zasahoval záchranářský vrtulník, asi pět lidí bylo zraněno.
- Hasiči ve středu na Vysočině pomáhali u desítek nehod, zpravidla šlo jen o ťuklé plechy. Asi nejkurióznější byla havárie u Ocmanic, kde se kamion opíral o zídku rodinného domu. Hasiči jej do hodiny vyprostili.
- Ve středu ráno zablokoval silnici u Jaroměřic zapadlý linkový autobus. Vyprošťovali jej hasiči, silnice byla na půl hodiny zcela zavřená.
- U střítežské benzinky byla v půl druhé odpoledne zablokovaná doprava, hasiči vytahovali kamion z příkopu.
- Řidiči visí každou chvíli v kolonách za uvízlými kamiony, úseky na státní silnici I/23 u Štěměch a na I/38 u Želetavy jsou evergreen a ani teď „nezklamaly“. Na Třebíčsku je nejhůř na západě, tedy na Opatovsku, směrem na Zašovice, ani situace u Budišova a Kamenice není růžová.
- Vlaky na Vysočině nejezdily mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Novým Městem na Moravě, stejně tak mezi Kostelcem u Jihlavy a Slavonicemi.