„Hanička je velice talentovaná a cílevědomá. Je na dobré cestě, chce se minigolfu i nadále věnovat. Věříme, že se jí bude dařit i dál,“ říká trenérka a vedoucí minigolfového oddílu TJ Náměšť nad Oslavou Petra Samková.

Že se ve městě s bohatou historickou minulostí hraje minigolf na tak vysoké úrovni, patrně ne každý ví. Hřiště tam vzniklo teprve před čtyřmi lety. A nárůst popularity tohoto nepříliš rozšířeného sportu byl rychlý.

Za úspěchem a vznikem hned dvou místních minigolfových oddílů stojí mecenáš Luboš Pulkrábek z areálu Na Statku. „Chtěli jsme investovat peníze do sportu pro děti, který v širším okolí chybí. Protože za našich mladých let se hodně hrával minigolf, pustili jsme se do vybudování minigolfového hřiště. A začali jsme trénovat,“ popisuje Luboš Pulkrábek..

Dětí v oddílech postupně přibývalo. Dnes jich je přes padesát. Patrně žádné jiné město v republice tolik mladých minigolfistů nemá. Vzbudilo to pozornost i Českého minigolfového svazu. Ten vyslal trenéry, kteří se vybraným a talentovaným dětem věnují. Mezi talenty patří i Hana Pelánová. Letos absolvovala řadu extraligových turnajů, a kvalifikovala se do juniorské reprezentace. Na mistrovství světa, které se v srpnu konalo v Chebu, pak získala zlatou medaili v soutěži družstev.

Hanka je členkou oddílu od jeho založení v roce 2015. Byla vlastně prvním registrovaným dítětem minigolfového u svazu. „Úspěch Haničky je historický, pro město i pro náš oddíl. Největší odměnou za naší páci ale je, že děti přijdou a baví je to,“ míní trenérka Samková.

Čím si tak velký zájem dětí o minigolf vysvětluje? „Je to odlišný druh sportu. Řada dětí nemá ráda kolektivní sporty, vyhovuje jim sport individuální a nekontaktní. Navíc v minigolfu je obrovská podpora soupeřících hráčů. Zkušenější pomáhají mladším. Děti také vidí, že když chodí pravidelně, zlepšují se,“ popisuje trenérka.

Hrát špičkově minigolf přitom není zas tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Když člověk chce poslat míček do jamky na jeden úder, musí skloubit pohyby, hrát s klidnou myslí, zahrát úder technicky dobře a navíc dobře vybral míček. „Míčků je nepřeberná řada s různými odskokovými i materiálními vlastnostmi. Vždy záleží i na počasí. Je to poměrně složitá záležitost. Od toho je tam ale trenér, aby se hráči zlepšovali,“ poznamenává Petra Samková.

Ostatně vyzkoušet si minigolf na hřišti v areálu Na Statku může každý. Dospělí zaplatí za hodinu hry poplatek, registrované děti z oddílů mají hřiště zdarma. Tréninky jsou každé úterý od pěti hodin otevřené i pro další nové zájemce.