Nacházíme se mezi lety 1890 a 1914, v období zvaném La Belle Époque. V Krásné době.

O sto a více let do historie se v areálu třebíčského zámku v pondělí vrátilo přes sto žáků osmých a devátých tříd. Muzeum Vysočiny Třebíč pro ně totiž připravilo jubilejní desátý ročník Dějepravného soutěžení. Na jednadvacet týmů čekalo dvacet stanovišť, která zábavnou formou prověřila jejich historické znalosti a dovednosti. Většina týmů si navíc připravila i dobové kostýmy, které jsou součástí celkového hodnocení.

„Prvním třem týmům celkového pořadí nabízíme, že se mohou na pořádání Dějepravného soutěžení příští roky podílet. I letos tak mezi organizátory bylo několik dřívějších soutěžících," řekl Michal Zábrš za muzea. Ten už v průběhu soutěže odhadoval, že letošní ročník ovládne Velké Meziříčí, které z dosavadních sedmi účastí šestkrát zvítězilo. A skutečně, tamní týmy braly letos zlato a stříbro.

Soutěž si však užili i ostatní. „Je to super, třeba teď jsem snad poprvé v životě tancoval," smál se Ondra z jemnické družiny. Skupina s názvem V hudbě život Čechů z Rouchovan zase oslňovala perfektními kostýmy. „Máme je ze školy, kde jsme je pomáhali šít," chlubili se její členové. Desáté Dějepravné soutěžení se zkrátka povedlo.

TADEÁŠ MAHEL