Nárameč - Když před deseti lety vyhrála Michaela Salačová z Moravských Budějovic titul Miss České republiky 2000, jistý dopisovatel regionálních novin prorokoval: „Je možné, že právě teď třeba v Náramči roste nová miss.“ Jeho vize se naplnila beze zbytku. Nejkrásnější dívkou země, která je pověstná nadstandardním množstvím pohledných žen, je pro rok 2010 osmnáctiletá Jitka Válková z Náramče, vesnice schoulené mezi vysočinskými kopci.


Je sobotní podvečer a sál náramečského kulturního domu doslova praská ve švech. Místní přišli svou nyní slavnou rodačku velkolepě přivítat po návratu z blyštivého světa volby královny krásy. Dojetí je znát na obou stranách. Jitka není schopná prvních slov díků, slzy se jí derou do očí, slova zadrhávají. Po vítacím projevu starostky Ludmily Jelínkové přicházejí na řadu všetečné dotazy publika.


Pavouci jí nevadí, má je ráda


Lidé se ptají třeba na adrenalinovou disciplínu. „Tak s tou jsem neměla vůbec problém. A nevadili by mi ani ti pavouci, mám je ráda. Patrně s výjimkou pojídání červů bych šla do všeho. A nejraději asi do tandemového seskoku,“ říká miss. Co míní o bulvárních narážkách a lechtivých fotkách z večírku po volbě, kdy se jí jistý fotograf div že nevecpal pod sukni? „Budu se s tím muset naučit žít, mám naštěstí skvělou rodinu. Když mě něco takového sráží k zemi, stačí zavolat domů,“ krčí rameny trochu rozpačitě kráska.


Co Dominikánská republika? „Jedním slovem nádhera. Moře úžasně čisté. Z nabízeného jídla mě nezaujaly mořské plody, naopak nám na stůl dali takové slané dortíky, které byly strašně dobré. Až časem jsem zjistila, že je to vlastně mletá vepřová kůže s banány. A odnesla jsem si i poznatek, že když se večer na párty pije bílý rum, ráno po něm nebolí hlava,“ daří se Jitce rozesmát sál.


Malého Davídka zajímá, jak byla spokojená s vylosovanou jedničkou. Na to má Jitka jednoduchou odpověď: „Číslo bylo přidělené asi s ohledem na můj trochu menší vzrůst, abychom všechny v řadě vypadaly dobře.“ Lidé se dozvídají, že šaty z přenosu nové miss nezůstaly, zbyly jí ale plavky a boty. Diety nedrží, jen jí prostě nejvíc chutnají zdravé věci, jako cous-cous, jáhly a podobně.


Do nového pražského bytu, jehož roční pronájem byl jednou z hlavních cen, se stěhuje příští úterý, ve středu s anglickým fotografem absolvuje první profesionální focení a 13. dubna si jde pro další výhru – vozidlo Suzuki. „Od listopadu jsem neřídila, tak ještě uvidím, jak si je odvezu,“ podotýká. Rozhodně nehodlá přestat se svým největším koníčkem, zpíváním.


V rámci charity zanedlouho pojede na dva týdny vypomáhat do sirotčince v Kambodži. Zájezd do Tibetu a Číny patrně věnuje tátovi.


Do klání se přihlásila sama na doporučení kamarádky vizážistky. V průběhu soutěže si podle jejích slov dívky nešly „po krku“, naopak je narůstající napětí stmelilo.


Ráda by dostudovala gymnázium a v budoucnu se stala zubařkou.


Pod palbu otázek se dostávají i rodiče. Mimochodem – maminka v jisté třebíčské firmě třídí šatstvo, tatínek je zedník.


„Tlak je teď na nás mnohem větší než přímo při volbě. Tam jsme byli inkognito, teď už nás objevili novináři. V tom pražském sále bylo obrovské vedro. Taťka se potil, navíc jsme oba krátkozrací, a byť jsme seděli v osmé řadě, Jitce do tváře jsme neviděli. Takže jsme netušili, zda se směje, nebo brečí. Ani jsme nevěděli, jak probíhá hlasování diváků. V její vítězství jsme nevěřili, byl to šok, ale nádherný,“ říká maminka.


Hodinová fronta na podpisy


Tatínek byl po celou volbu královny nervózní, byl by prý nejraději utekl. Nakonec, když se sice nejmenší a nejmladší, ale dle mínění většiny národa jasně nejhezčí dívka, jeho dcera, dostala na trůn, byl nejšťastnějším tátou na světě. A při večírku, na kterém to Jitka parádně roztočila coby velmi schopná zpěvačka rockové kapely, si s velkou chutí zatančil.


Po otázkách si obyvatelé Náramče vystáli hodinovou frontu, při které jim jejich miss Jitka Válková podepisovala své fotky. Pak se zájemci s kráskou mohli vyfotit.


Následoval ohňostroj a pak přišla tancovačka. Jitka si zařádila na pódiu kulturáku jako pravověrná rockerka, která se svým hlasem právem zamířila do poslední čtyřicítky soutěže pěveckých talentů Česko hledá SuperStar. Nová miss nemá sebemenší potíž prezentovat se na veřejnosti. Je otrkaná z koncertů se svou kapelou Spirit rock.


Spolužák: Byla vždy premiantka


„Jitka je fajn holka, chodili jsme spolu na základku, není vůbec nafrněná a kdo to říká, lže. Vždycky byla premiantka, všechno musela mít tip ťop,“ přiblížil její spolužák Pavel Dobrovolný.


Válková má dva starší sourozence. Sestra je maminkou dvou dětí, bratr Honza pracuje jako instrumentář na operačním sále třebíčské nemocnice. „My jsme si hodně blízcí, jako rodina držíme pohromadě. Jsem nejpyšnější brácha, moje krásná sestřička je miss, co k tomu říct víc?“


Jitka přiznává, že její vítězství jí „docvaklo“ až někdy ve čtvrtek. Došlo jí, co všechno se teď před ní otevírá.


Šťastný táta je ale mírně skeptický. „Je to pěkné, že vyhrála. Svět, do kterého míří, je na povrchu blýskavý, ale uvnitř plný nástrah pro zkušeného člověka, natož pro mladou holku. Odejde z domu a já přiznávám, že mám o ni strach. Ale musí se s tím prostě poprat. Držíme jí všichni palce.“